2

آیا مغز ما می‌تواند به ما در کشف جهان کمک کند؟

  • ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳
دانشمندان در جدید‌ترین مطالعات خود به این نتیجه دست یافته اند که مغز انسان تا چه میزان در کشف جهان به آن‌ها کمک خواهد کرد.
آیا مغز ما می‌تواند به ما در کشف جهان کمک کند؟

به گزارش خبردون، ما به عنوان انسان می‌دانیم که هوشیار هستیم، زیرا چیز‌هایی را تجربه و احساس می‌کنیم، با این وجود دانشمندان و متفکران بزرگ قادر به توضیح این نیستند که آگاهی چیست و هنوز نمی‌ دانند از کجا ناشی می‌شود.

یوهانس کلاینر، ریاضیدان و فیزیکدان نظری در مرکز فلسفه ریاضیات مونیخ آلمان گفت: هوشیاری یا به عبارت بهتر تجربه آگاهانه بخشی از واقعیت است. همه ما آن را داریم، اما بدون درک نحوه ارتباط آن با فیزیک شناخته شده، درک ما از جهان ناقص است.

با این حساب کلاینر امیدوار است که ریاضیات بتواند آن را به طور دقیق، «هوشیاری» تعریف کند. یک دیدگاه فلسفی ادعا می‌کند که آگاهی حتی در ریزترین مواد نیز ذاتی است، ایده‌ای که نشان می‌دهد عناصر اصلی ساخت واقعیت، دارای تجربه آگاهانه هستند؛ مهمتر از همه، این بدان معنی است که می‌توان هوشیاری را در سراسر جهان یافت.

کلاینر گفت: یک تئوری ریاضی می‌تواند در بسیاری از سیستم‌های مختلف نه فقط در مغز‌ها اعمال شود. اگر یک مدل ریاضی آگاهی را بر اساس داده‌های به دست آمده از مغز ایجاد کنید، می‌توانید این مدل را برای سیستم‌های دیگر به عنوان مثال رایانه‌ها یا ترموستات‌ها اعمال کنید تا ببینید چه چیزی در مورد تجربه آگاهانه آن‌ها می‌گوید.

برخی از ذهن‌های برجسته به جنبه روان پریشی اهمیت می‌دهند از جمله سر راجر پنروز، فیزیکدان مشهور آکسفورد که از اولین دانشگاه‌هایی است که پیشنهاد می‌کند هنگام مشاهده هوشیاری فراتر از علوم اعصاب برویم.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=9466

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.