2

ادعای جدید بایدن درباره چین و ایران

  • ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۱
تهران - خبردون: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا می‌گوید مطمئن است که چین برای رسیدن به معامله‌ای با طالبان بعد از به قدرت رسیدن این گروه در پانزده اوت تلاش خواهد کرد.
ادعای جدید بایدن درباره چین و ایران

تهران – خبردون: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا می‌گوید مطمئن است که چین برای رسیدن به معامله‌ای با طالبان بعد از به قدرت رسیدن این گروه در پانزده اوت تلاش خواهد کرد.

بایدن روز سه شنبه در پاسخ به این سوال که آیا نگران است چین به طالبان کمک مالی کند گفت: “چین مشکلی واقعی با طالبان دارد. برای همین مطمئنم سعی خواهد کرد به هماهنگی با طالبان برسد. همین موضوع در مورد پاکستان، در مورد روسیه، در مورد ایران صادق است. همه آنها سعی دارند بفهمند حالا چه باید بکنند.”
بسیاری از ناظرن، پاکستان، چین و روسیه را برندگان بزرگ به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان می‌دانند.

نیروهای آمریکایی با دستور بایدن ۳۰ اوت ۲۰۲۱ از افغانستان خارج شدند و به حضور ۲۰ ساله در این کشور پایان دادند و طالبان به قدرت رسیدند.

بایدن و دولت او به دلیل نحوه اجرای تصمیم خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و پیامدهای آن به شدت مورد انتقاد قرار دارند. همچنان شماری از افغان‌ها یا دوتابعیتی‌ها و همکارن افغان نیروهای خارجی که نمی‌خواهند در افغانستان تحت حکمرانی طالبان زندگی کنند، در تله این گروه افراطی گیر افتاده‌اند.

هنوز هیچ کشوری دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است اما پیش بینی می شود دستکم پاکستان این دولت را به رسمیت بشناسد. روسیه و چین نیز این اقدام مشروط به رفتار طالبان کرده اند.

آمریکا و سایر اعضای گروه هفت موافقت کرده‌اند سیاست خود نسبت به حکومت طالبان را هماهنگ کنند و دسترسی این گروه به ذخایر مالی افغانستان که بیشتر آن در آمریکاست را مسدود کرده‌اند.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=15483

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.