4

از ذلت قاجار و پهلوی تا فاتحان خیبر

  • ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۳
ابراهیم بارانی بیرانوند تحلیلگر مسائل سیاسی
از ذلت قاجار و پهلوی تا فاتحان خیبر

بسم‌الله الرحمن الرحیم

(به بهانه‌ی رزمایش «فاتح خیبر » و مقابله با تهدیدات دشمن صهیونیستی)

از ذلت قاجار و پهلوی تا فاتحان خیبر

تکه تکه شدن ایران و تصاحب بخشهای زیادی از خاک میهن اسلامی ما ، بخصوص در زمان حاکمیت پادشاهان ناتوان و بی عرضه و خائن قاجار و پهلوی، داستان غم انگیزی است که بطور اختصار؛ به چند نمونه ی درد آور آن می‌پردازیم:
🇮🇷🇮🇷
۱- طبق قرارداد های ننگین «ترکمن‌چای»۱۲۰۶ ش.(۱۸۲۸ م.) و «گلستان»۱۱۹۲ ش.(۱۸۱۳ م.) بخشهای زیادی از جمهوری آذربایجان فعلی و نخجوان و ارمنستان و ترکیه کنونی که امروز دارند برای ما شاخ و شانه می‌کشند، از ایران جدا شدند .
🇮🇷🇮🇷
۲- در زمان ناصرالدین شاه قاجار طی قرارداد« رویتر »۱۲۵۱ش.(۱۹۷۲م.) بطور خارق‌العاده و عجیبی اختیار کامل کلیه‌ی منابع اقتصادی و صنعتی کشور به انگلیسی ها و بخصوص یک فرد یهودی انگلیسی به نام «رویتر» واگذار شد ، گرچه به علت مخالفت آزادیخواهان به رهبری «حاج ملاعلی کنی» تا حدودی ملغی گردید، اما استعمار انگلیس در قبال آن امتیازاتی را در زمان رضاشاه از ایران گرفت.
🇮🇷🇮🇷
۳- با توطئه انگلیس در سال ۱۲۳۶ش. (۱۸۵۷ م)، «معاهده پاریس»در شهر پاریس بین نماینده ایران و سفیر بریتانیا منعقد شد که طبق آن هرات و بخش‌های دیگری از ایران جدا گردیدند و حاکمان ناتوان و خائن ایران جدایی و استقلال افغانستان را رسماً پذیرفتند . عجیب این است که خطوط مرزی ایران و افغانستان توسط انگلیسیها تعیین شدند.!
🇮🇷🇮🇷
۴- باز هم با شیطنت انگلیسی ها طی قرارداد ذلت بار «آخال» ، در سال ۱۲۶۰ ش.(۱۸۸۱ م) ، ترکمنستان به روسیه واگذار شد تا روس‌ها مزاحمتی برای انگلیس در استثمار هند ایجاد نکنند .
واگذاری «قریه فیروزه» که دارای منابع آبی و موقعیت نظامی و ژئوپلیتیکی بسیار مهمی بود، از جمله بذل و بخشش های حاکمان قاجار به روس بود .این در حالی بود که قبل از آن قاجارها سمرقند و بخارا و تاشکند و دریاچه آرال و خوارزم را هم در جنگ‌های پیاپی با روس از دست داده بودند.
🇮🇷🇮🇷
۵- طی «قرارداد نفتی ۱۹۳۳»(۱۳۱۲ ش) که به مراتب بدتر از قرارداد « دارسی» بود ، رضاشاه اختیار بهره برداری و بهره‌مندی نود درصد نفت ایران را به مدت ۶۰ سال به انگلیسی ها واگذار نمود.
🇮🇷🇮🇷
۶- رضاشاه حتی قبل از پادشاهی و در زمانی که سردار سپه و نخست وزیر بود «قصبه فیروزه» ییلاق عشق آباد پایتخت کنونی ترکمنستان و منطقه «خلیج حسین‌قلی»را طبق قرارداد دیگری واگذار کرد .وی حتی مرز ایران با شوروی را هم از نیرو خالی نمود تا جابجایی خطوط مرزی توسط روس‌ها راحتتر انجام گیرد!.
🇮🇷🇮🇷
۷- رضاشاه در سال ۱۳۰۴ طی قرارداد ذلت بار دیگری ۷۰ درصد آب‌هایی که منشاء ایرانی داشت را به روسیه واگذار نمود.
🇮🇷🇮🇷
۸- بار دیگر با توطئه انگلیس و توسط رضاشاه ، در سال ۱۳۱۶ قرارداد ننگین «سعدآباد» بین ایران و ترکیه و عراق و افغانستان و به نفع سه کشور مذکور و انگلیس منعقد گردید ، زیرا هشتصد کیلومتر مربع شامل باریکه «قره سو» به همراه کوه آرارات و اراضی مرغوب اطراف آن که دارای موقعیت سوق الجیشی فراوانی بودند به ترکیه واگذار شد، یعنی همان نقطه‌ای که امروز از طرف رژیم فراماسونری اردوغان به بزرگترین چالش برای ما تبدیل شده است!.
همچنین طی این قرارداد خط مرزی ایران و عراق نیز به زیان ایران رقم خورد، زیرا منابع نفتی غرب ایران و اداره کامل اروند رود بجز ۵ کیلومتر مقابل آبادان تا خط تالوگ عراق به عراق تقدیم شد! .علاوه بر آن رضاشاه پذیرفت تا مبالغ هنگفتی هم بابت عبور و مرور کشتی‌های نفتکش از آبادان را به عراق بپردازد !.
افغانستان هم از قرارداد ننگین سعدآباد سود برد ، زیرا خیالش بابت بازگشت مناطق تاجیک نشین به ایران راحت شد. این در حالی بود که رضاخان دو سال قبل از آن و طی قرارداد ۱۳۱۴ به حکمیت ترکیه، سه هزار کیلومتر مربع از اراضی ایران در دشت «نا امید» را به افغانستان واگذار نموده بود.
در نهایت انگلیس موفق شد با تحمیل این قرارداد بر حاکمان حلقه به گوش پهلوی اول ، سد محکمی را در برابر نظام کمونیستی شوروی ایجاد کند . لذا باز هم تنها بازنده این قرارداد چند جانبه ایران بود و بس!
🇮🇷🇮🇷
۹- از همه غم انگیزتر ، واگذاری بحرین ، آن هم با توطئه انگلیس در زمان پهلوی اول و دوم بود .زیرا روند جدایی بحرین در سال ۱۳۰۶ توسط رضاشاه شروع شد و با سماجت‌ انگلیسی ها و برگزاری همه‌پرسی نمایشی ، در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۴۹ با اعلام شورای امنیت سازمان ملل ، بحرین بطور رسمی از ایران جدا گردید.
جالب این است که محمدرضا پهلوی در شهریور ۱۳۴۹ برای توجیه خیانت خود گفته بود: «با توجه به این که ذخایر مروارید بحرین به پایان رسیده است، بحرین از نظر ایران دیگر اهمیتی ندارد».
همچنین هویدا نخست وزیر وقت ، در اظهاراتی عجیب گفت: «به هیچ کس مربوط نیست(بحرین)دختر خودمان بود به هرکس می خواستیم شوهرش دادیم»!
🇮🇷🇮🇷
۱۰- برجام ۲۰دقیقه ای خسارت محض دیگری بود که این اواخر توسط غربگرایان بر ایران تحمیل شد.
🇮🇷🇮🇷
اما در چند قرن اخیر تنها زمانی که حتی یک وجب از خاک کشور را به دشمنان نداد ، زمان حاکمیت چهل و اندی ساله جمهوری اسلامی است ، آن هم در شرایطی که در ابتدای انقلاب نوپای اسلامی و بدون هرگونه آمادگی نظامی ، رژیم بعثی صدام عفلقی با تمام تجهیزات و ادوات جنگی و باحمایت همه‌ی ابرقدرت های شرق و غرب جهان از شوروی گرفته تا آمریکا و انگلیس و فرانسه و آلمان و همه‌ی قدرت های نظامی غربی با پیشرفت ترین سلاحهای جنگی و حتی کشورهای مرتجع عربی با دلار های نفتی و کشورهای آفریقایی با سربازان تکفیری خود ، همگی به کمک صدام شتافتند و هشت سال با ما جنگیدند ، اما رزمندگان سپاه اسلام یک تنه و با کمترین ادوات جنگی هشت سال دفاع مقدس در برابر تمام دنیای کفر و نفاق مقاومت کردند و داغ اشغال حتی یک وجب از خاک این کشور شیعه نشین را بر دل آنها نهادند
🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷🇮🇷
امروز هم نظامیان فاتح خیبر ،با آمادگی کامل در برابر چشمان طمع آلود صهیونیست جهانی و عمال منطقه‌ای آنها در رزمایش فاتح خیبر ، فقط گوشه‌ای کوچک از توان اندوخته خود را به معرض نمایش گذاشته اند تا دشمنان، آرزوی مزاحمت برای ایران اسلامی را به گور ببرند.

والسلام علی عبادالله الصالحین
ابراهیم بارانی بیرانوند

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=17016

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.