3

اوج گیری بی‌تدبیری دولت روحانی در فصل انتخابات/ از قطعی برق تا قیمت مرغ و گرانی نان!

  • ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۹
کارشناسان معتقدند که بی تدبیری های دولت و عدم مدیریت و تنظیم صحیح بازار تاثیر منفی بر روی مردم گذاشته و احتمالا در انتخابات نیز تاثیرگذار باشد.
اوج گیری بی‌تدبیری دولت روحانی در فصل انتخابات/ از قطعی برق تا قیمت مرغ و گرانی نان!

به گزارش خبردون، این روزها بازهم خاموشی ها با وجود نزدیک شدن به ماه های گرم سال بروز کرده است. قطعی مکرر برق دربرخی از مناطق روزانه حتی تا ۳ بار انجام می شود و این موضوع بسیاری را کلافه کرده است. خصوصا تولید کنندگان در این زمینه که با هر قطعی برق متضرر می شوند نسبت به این موضوع گلایه دارند. این قطعی برق که زمان آن هم بعضا طولانی تر شده است، بیشتر تولید کنندگان را متضرر کرده است. به عنوان مثال تلف‌‌شدن ۲ تن ماهی درپی قطعی برق در سنندج یکی از همین موارد است.

قطعی برق از یک طرف باعث رنجش خاطر مردم شده است و از سوی دیگر دیده می شود که عدم مدیریت صحیح این مسئله بیشتر افکارعمومی را با نارضایتی روبرو کرده است. مسئولان وزارت نیرو اقدام به ارائه جدول زمانبندی قطعی برق کرده اند که در نوع خود در دولت تدبیر و امید با همه وعده های دور و درازش جای شگفتی دارد. اما آنچه مشکل ایجاد کرده است عدم هماهنگی خاموشی ها با جدول زمانبندی شده است.

همچنین قطعی برق باعث بروز چالش دیگری در مراکز درمانی شده است و این مراکز با کمبود اکسیژن در این روزهایی که کرونا تشدید یافته و اکسیژن به عنوان یکی از نیازهای اصلی درمانی کشور محسوب می شود با کمبود در برخی مناطق روبرو شده است. این درحالی است که قطعی برق در برخی مناطق باید کنترل شود و بیمارستان ها با توجه به اینکه شریان حیاتی زندگی هستند باید یا از قطعی برق مستثنی شوند یا با اطلاع قبلی برق مراکز درمانی قطع شود.

اینکه این قطعی برق از کجا نشات گرفته است، کارشناسان چند عامل را مطرح می کنند. عقب افتادگی دولت از برنامه های بلند مدت ساخت نیروگاه جهت افزایش میزان تولید اصلی ترین دلیل است. اجرای قوانین برنامه توسعه در خصوص افزایش زیرساخت برق و انرژی های تجدید پذیر و هسته ای امری است که ظاهرا دولت تدبیر و امید لازم به آن اهتمام لازم را نداشته است.

از سوی دیگر عنوان می شود که بخش تولید برق فرسوده شده است و جوابگوی تامین نیاز عمده کشور نیست. این درحالی است که دولت بایستی برای این موضوع نیز فکری می کرد و با تدبیر لازم زیرساخت های تولید نیرو و برق را تامین می کرد.

همچنین بحث کمبود آب هم در این حوزه یکی از علل اساسی کاهش تولید برق است که دراین حوزه نیز کشور با مشکلات و چالش جدی مواجه است.

این موارد در حالی اتفاق می افتد که کشور مهیای برگزاری یک انتخابات مهم دیگر و تغییر مدیریت اجرایی کشور است. متاسفانه در بخش های مختلف کشور از جمله اقتصادی و معیشتی مردم با مشکلات عدیده ای روبرو هستند. موج گرانی ها تمامی ندارد و با افت هر موج، دوباره شاهد افزایش قیمت ها هستیم و کشتی بی لنگر اقتصاد کشور در دریای متلاطم با بی ثباتی مداوم روبروست.

این روزها افزایش قیمت نان با انتشار اخبار ضدونقیضی همراه شده است و در انتها دولت به نوعی با برون سپاری افزایش قیمت قوت غالب مردم بی تدبیری را دراین حوزه تمام کرد. درحالی که رادیو از رئیس تعزیرات قول گیرد که با گرانی ها برخورد کند از سوی دیگر شاهد زمزمه های بالا رفتن قیمت نان در محافل خبری هستیم. از این رو شاهد توزیع نان چندنرخی در کشور هستیم و هنوز پرونده گرانی نان باز است.

همچنین دوباره با گرانی گوشت مرغ تا ۳۰ هزار تومان در کشور روبرو هستیم. برخی ازاقلام مصرفی مردم مانند روغن خوراکی نیز هم با گرانی روبرو شده اند و هم با کمبود. از سوی دیگر قیمت برنج نیز در حال افزایش است و با این حال اوضاع اقتصادی مردم در هم پیچیده است.

کارشناسان معتقدند که این بی تدبیری های دولت و عدم مدیریت و تنظیم صحیح بازار تاثیر منفی بر روی مردم گذاشته و احتمالا در انتخابات پیش رو نیز تاثیرگذار باشد. دولت در این عرصه به جای مدیریت بازار و جلوگیری از قطعی برق اقدام به ارائه تسهیلات دیگری همچون اینترنت رایگان کرده است.

اینترنت اهدایی وزارت ارتباطات به مردم آنهم در آستانه انتخابات و اهداف انتخاباتی باعث ایجاد جر و بحث های اینترنتی شده است. برخی عنوان می کنند که با وجود خاموشی های برق اهدای اینترنت رایگان به مردم کمی در ذوق می زند. برخی نیز با توجه به شرایط اقتصادی وسیاسی کشور عنوان می کنند بیشتر از اینکه اینترنت رایگان به درد مردم بخورد رسیدگی به سطح رفاه عمومی و کاهش تورم برای آنان سودمند خوهد بود.

با این حال در ماه های انتهایی دولت تدبیر و امید به نوعی بی تدبیری در مدیریت اجرایی کشور دیده می شود که بایستی در این حوزه دولت اقداماتی را انجام دهد. هر چند دیده می شود که چشم دولتمردان به مذاکرات وین دوخته شده است اما ۸ سال دولت روحانی نشان داده نه آبی از چشم آبی ها گرم می شود و نه اگر حتی برجام دوباره تایید شود دوام خواهد داشت و زنجیره تحریم ها می شکند تا گشایش اقتصادی وعده داده شده روحانی روزی تحقق یابد.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=11215

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.