1

اگر این علام را در خودتان مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید

  • ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰
در صورت داشتن علامت های قطعی و یا مشکوک به کرونا در گام اول ضرورت دارد به سرعت خود را قرنطینه کنید، مبتلایان باید بدانند استراحت کافی یکی از اصلی ترین اقدامات در زمان ابتلا به کووید است.
اگر این علام را در خودتان مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید

به گزارش خبردون، دکتر سمیه قدیمی دستیار سال چهارم بیماریهای داخلی در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با اشاره به این که در پیک پنجم کرونا بیشترین حجم بیماری مربوط به واریانت دلتا ست اظهار کرد: ویروس کرونا دستخوش جهش های مختلفی شده است که این گونه های جدید خطرناک کووید در دنیا در حال جولان دادن هستند.

به گفته دکتر قدیمی، بنا برای اعلام نظر سازمان بهداشت جهانی درشرایط فعلی باید توجه و اقدامات پیشگیرانه کنترل چرخش کرونا به گونه دلتا متمرکز شود.

وی با بیان این موضوع که جهشی که در کرونا و گونه دلتا ایجاد شده، اتصال، ورود، تکثیر سلول ها و مقاومت در برابر سیستم ایمنی را به میزان قابل توجهی افزایش داده خاطرنشان کرد: مجموعه این عوامل باعث شده بیماری زایی و تولید و تکثیر ویروس به میزان چشمگیری افزایش یابد.

این دستیار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ادامه داد: قدرت انتقال ویروس دلتا در مقایسه به سایر گونه های کرونا ۶۰ برابر بیشتر و به دنبال آن عفونت زایی و درگیری های ریوی آن نیز به مراتب بالاتر است.

دکترقدیمی با اشاره به این که بنظر می رسد در گونه کرونای دلتا بیشترین علامت ها مربوط به درگیری سیستم تنفسی فوقانی است توضیح داد: سردرد، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، تب، گلودرد، عطسه و سایر علایم مثل بدن درد، کمر درد، ضعف و بی حالی شدید، کاهش حس بویایی و علایم گوارشی نیز از جمله علامت های کرونای دلتا هستند.

وی درباره شایعترین علامت ویروس کرونای لامبدا نیز گفت: شایع ترین علامت لامبدا تب بالا، سرفه های مزمن و طولانی تر و کاهش حس بویایی و چشایی است.

دکتر قدیمی به مبتلایان به کرونا خصوصا کرونای دلتا توصیه کرد: افراد باید بدانند اگر چنانچه با فرد مبتلای قطعی روبه رو هستند باید بدانند هر علامتی را فرض بر ابتلا به کووید بگذارند، این افراد باید قرنطینه را با هدف کنترل و پیشگیری از سرایت پذیری بیماری جدی تلقی کنند.

قرنطینه در گونه دلتای کرونا باید به مراتب سفت و سخت تر از سایر گونه های کووید باشد

دکتر قدیمی با بیان این که قرنطینه در گونه دلتای کرونا باید به مراتب سفت و سخت تر از سایر گونه های کووید باشد عنوان کرد: در سایر گونه های کرونا و یا کرونای کلاسیک که مبدا آن ووهان چین بود اگر چنانچه یک نفر به بیماری مبتلا می شود می توانست دست کم دو نفر را آلوده به ویروس کند ولی نکته اینجاست در که واریانت دلتا این عدد به حدود ۱۰ می رسد.

شروع علامت های ابتلا به کرونای دلتا بسیار سریع تر از سایر گونه های کروناست

وی ادامه داد: شروع علامت های ابتلا به کرونای دلتا بسیار سریع تر از سایر گونه های کروناست به شکلی که ممکن است بعد از کمتر از ۲۴ ساعت از تماس با فرد مبتلا، علامت ها بروز کند.

دستیار دانشگاه توصیه کرد: در صورت داشتن علامت های قطعی و یا مشکوک به کرونا در گام اول ضرورت دارد به سرعت خود را قرنطینه کنید، مبتلایان باید بدانند استراحت کافی یکی از اصلی ترین اقدامات در زمان ابتلا به کووید است.

پرهیز از فعالیت های خارج از منزل یکی دیگر از مواردی بود که دکتر قدیمی ضرورت توجه به آن را در مبتلایان به کرونا خواستار شد و افزود: مصرف مایعات گرم و درمان علامتی (به این معنی که در صورت داشتن برخی علایم مثل تب یا بدن درد از داروهای تب بریا مسکن استفاده شود) در افراد مبتلا به کرونا ضرورت دارد.

دکتر قدیمی با بیان این که به طور کلی مبتلایان در طول مدت بیماری علامت مختلفی از بیماری را تجربه می کنند خاطرنشان کرد: افراد دارای بیماری های زمینه ای در صورت مشاهده علامت های هشدار دهنده کرونایی باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنند. مبتلایان به دیابت، فشارخون، بیماریهای قلبی وعروقی مغزو اعصاب باید بیش از سایر علامت های تشدید بیماری را جدی بگیرند.

در صورت تشدید علایم باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید

وی با اشاره به این که کرونا می تواند در چندین فاز مبتلایان را تحت تاثیر قرار دهد ادامه داد: در صورت تشدید علایم باید هر چه سریعتر خصوصا افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای به پزشک مراجعه کنند.

دستیار دانشگاه تاکید کرد: مراجعه بی رویه و وسواس گونه و در مقابل مراجعه دیرهنگام مبتلایان به کووید خصوصا افرادی که شرایط سخت بیماری را تجربه می کنند هر دو می تواند خطرناک باشد.

کاهش سطح هوشیاری، خواب آلودگی شدید، بی اشتهایی مفرط، اختلال هواس و یا هذیان گویی از نشانه های خطرناکی که بود که دکتر قدیمی به آن اشاره کرد و گفت: باید افراد به محض مشاهده این علامت ها در کرونا به مراکز بهداشتی برای بررسی بیشتر و درمان مراجعه داشته باشند.

وی هشدار داد: برای افراد با هر میزان درگیری ریوی بهتر است دارو درمانی و اقدامات لازم برای درمان سریعتر انجام شود.

دکتر قدیمی خطاب به مبتلایان به کرونا توصیه کرد: اصلا ضرورتی ندارد برای دریافت اقدامات اولیه درمانی به اورژانس بیمارستانها مراجعه شود، قطعا بعد از گذشت حدود دوسال از پاندمی کادر درمان و پزشکان با پروتکل ها و نحوه درمان آشنایی کافی را دارند و ویزیت اولیه و اقدامات اولیه در مطب ها هم می تواند به میزان قابل توجهی شرایط را تسهیل کند.

وی ادامه داد: پزشک شما می تواند مشاوره های لازم را برای انجام درمان های اختصاصی و یا ضرورت انجام سی تی اسکن را گوشزد کند.

دکتر قدیمی در ادامه درباره روش های تشخیصی تست های پی سی آر نیز توضیح داد: افراد دارای بیماری زمینه ای به محض مشاهده علامت های مشکوک ابتلا به کرونا باید تست های پی سی آر را حتما انجام دهند. در این افراد چنانچه درگیری ریوی در مراحل اولیه نیز ایجاد شده باشد باید این افراد زودتر درمان دریافت کنند.

وی ادامه داد: سایر افراد بدون بیماری زمینه ای باید بدانند که با هر علامتی که مطرح کننده ابتلا به کروناست نیازی به تست تشخیصی ندارند ولی در عین حال این افراد فرض را بر کرونا گذاشته و توصیه ها را عمل کنند.

دستیار دانشگاه ضمن انتقاد از این که افراد به محض مشاهده علامت های ابتلا به کرونا به مراکز تصویربرداری برای انجام اسکن ریه مراجعه می کنند گفت: رفت و آمدهای غیر ضروری و مراجعه به مراکز درمانی و در ادامه ویزیت توسط پرشک می تواند به میزان قابل توجهی به انتشار و چرخش بیشتر ویروس کمک کند بنابراین ضرورتی ندارند به محض مشاهده هر علامتی درخواست اسکن ریه و مراجعه به مراکز تصویر برداری داشته باشیم.

مراقب عوارض سی تی اسکن های مکرر باشید

وی یادآوری کرد: ویروس کرونا می تواند در هفته اول ابتلا درگیری جدی ریوی ایجاد نکند بنابراین باید توجه داشته باشیم که ضرورتی ندارد که به محض مشاهده هر علامتی درخواست سی تی اسکن داشته باشیم و این درحالی است که خود سی تی اسکن های مکرر خصوصا در بازه های زمانی کوتاه می تواند عوارض ماندگاری داشته باشد.

وی با بیان این که سرفه نمی تواند به طور قطعی نشانه درگیری ریوی باشد ادامه داد: بهترین زمان انجام سی تی اسکن ریه تنگی نفس، تب بیش از چها روزو کاهش محسوس سطح اکسیژن است، برای بیماران با این شرایط می توان درمان های لازم و موثر تجویز کرد.

دکترقدیمی در پاسخ به این سوال که آیا سویه دلتا با کیت های موجود قابل شناسایی است یا خیر توضیح داد: زمانی که ویروس ها جهش پیدا میکنند باید کیت های تشخیصی مبتنی با جهش ویروس باشد بنابراین در سویه دلتا احتمال منفی کاذب شدن تست های تشخیصی وجود دارد، به طور کلی در پاندمی کووید باید هر نشانه و علامتی از سرما خوردگی را کرونا تلقی کرد و شرایط قرنطینه را رعایت کنیم.

مشاهده تست منفی کاذب در کرونای دلتا

وی تاکید کرد: تست منفی به هیچ عنوان مهر تاییدی بر عدم ابتلا به کرونا نسیت و منفی کاذب در کرونای دلتا به مراتب بیشتر دیده می شود.

وی درباره درگیری ریوی نیز توضیح داد: تنگی نفسی که در کووید مشاهده می شود بیشتر به شکل درد قفسه سینه است، به شکلی که با هربار نفس کشیدین این درگیری بیشتر می شود و در مواردی می تواند با درد دیواره ریه هنگام نفس کشیدن در دم و بازدم همراه باشد به این شکل که نفس کشیدن خصوصا زمانی که افراد بازدم انجام می دهند بسیار دشوار می شود.

دستیار دانشگاه درباره اهمیت مراقبت های دریافت واکسن کرونا نیز گفت: این افراد باید برای دریافت واکسن کرونا احتیاط های لازم را لحاظ کنند و با ماسک مناسب به مراکز تجویز واکسن مراجعه کنند بسیاری از افراد حتی در پروسه واکسیناسیون به کرونا مبتلا می شوند.

وی با بیان این که برابر اعلام سازمان جهانی بهداشت هیچ واکسنی ایمنی زایی ۱۰۰ درصد در برابر کرونا را ندارد خاطرنشان کرد: در عین حال باید توجه داشته باشیم که طول مدت بیماری و علایم بیماری و در نهایت مرگ و میرناشی از کرونا در افراد واکسینه شده به مراتب کمتر است.

وی تاکید کرد: ایمنی زایی نسبی دوتا چهار هفته بعد از دریافت دوز دوم واکسن کرونا ایجاد می شود بنابراین حتما باید بین فاصله دو واکسن حفاظت فردی و پروتکل ها کماکان رعایت شود.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=14716

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.