2

توجه ویژه خاندان پهلوی به شب های قدر! +جزئیات

  • ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۴
امام جمعه شکایت داشت که بازاری ها و روحانیون از برگزاری مراسم سالگرد تولد اعلی‌ حضرت که مصادف با شب ضربت خوردن حضرت علی(ع) است، ناراحتند.
توجه ویژه خاندان پهلوی به شب های قدر! +جزئیات

به گزارش خبردون، رژیم پهلوی از ابتدا با هدف و رویکرد دین ستیزانه تاسیس شد. علائم این سیاست خیلی زود، پس از به سلطنت رسیدن رضاخان نمایان شد. بی اعتنایی به شعائر و آداب دینی، هرزگی آشکار، منع حجاب، منع عزاداری و گماردن بهائیان در مناصب مهم بخشی از اقدامات دین ستیزانه پهلوی اول بود که در زمان سلطنت محمدرضا پهلوی نیز به شکل های مختلف تداوم پیدا کرد.

اوج این دین ستیزی را در قالب سرکوب حوزه های علمیه، کشتن علما و روحانیون، حبس و تبعید رجال مذهبی، تغییر تقویم شمسی به شاهنشاهی، ترویج فساد و فحشا از طریق تلویزیون، سینما و مطبوعات مشاهده می‌کنیم.

در ادامه خاطره‌ای از اسدالله علم یکی از نزدیک‌ترین چهره‌های سیاسی به محمدرضا شاه پهلوی را در رابطه با برگزاری مراسم سالگرد تولد محمدرضا پهلوی می‌خوانید، این خاطره مربوط به اول آبان ماه ۱۳۵۱ هجری شمسی است.

امام جمعه شکایت داشت که بازاری ها و روحانیون از برگزاری مراسم سالگرد تولد اعلی حضرت که مصادف با شب ضربت خوردن حضرت علی(ع) است، ناراحتند.

وقتی این را گزارش کردم، شاه گفت: «چه بهتر، این مراسم به قدری کسالت آور است که من ترجیح میدهم لغو شود.» گفتم: «اعلی حضرت نباید خود را بازیچه دست روحانیون قرار بدهند. شب ضربت خوردن، ربطی به آن ها ندارد. مراسم ما یک واقعه ملی است و نمی‌تواند  لغو شود.» پیشنهاد کردم طی بیانیه‌ای اعلام کنیم که مراسم امسال بدون جشن های معمول برگزار خواهد شد. موافقت کرد.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=9658

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.