2

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: نیازمند تغییر حکمرانی فضای دانشگاهی هستیم

  • ۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹
تهران - خبردون: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه باید حکمرانی در حوزه علم و دانشگاه ها تغییر پیدا کند، گفت: فضای علم، فضای گسترده و فراگیری است و باید نحوه حکمرانی علم و فناوری کشور تغییر پیدا کند. 
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: نیازمند تغییر حکمرانی فضای دانشگاهی هستیم

تهران – خبردون: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه باید حکمرانی در حوزه علم و دانشگاه ها تغییر پیدا کند، گفت: فضای علم، فضای گسترده و فراگیری است و باید نحوه حکمرانی علم و فناوری کشور تغییر پیدا کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه باید حکمرانی در حوزه علم و دانشگاه ها تغییر پیدا کند، گفت: با تغییر حکمرانی در این مراکز بسیاری از امور در دانشگاه‌ها به صورت مشترک خواهد بود و ظرفیت نرم افزارها و اپلیکیشن ها به صورت یکسان در مراکز علمی و دانشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر سعیدرضا عاملی در مراسم آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور که امروز در دانشگاه شریف برگزار شد، به شیوع کرونا ویروس در کشور و تبعات آن اشاره کرد و گفت: سال تحصیلی ۱۴۰۰ در حالی آغاز می کنیم که ۱۷ ماه از شیوع کرونا در کشور ما گذشته است و شاهد کشته شدن بیش از ۱۰۰ هزار نفر از هم وطنانمان بودیم و متأسفانه بسیاری از اساتید، دانشجویان و کارکنان جامعه دانشگاهی نیز بر اثر این ویروس جان خود را از دست دادند.

وی در ادامه رسالت جامعه دانشگاهی در روزهای شیوع کرونا و تأمین سلامت مردم را بسیار سنگین عنوان کرد و گفت: انتظار می رود سال ۱۴۰۰ راهگشای مسیرهای جدیدی در عرصه پژوهش، تحقیق و فناوری برای دانشگاهیان باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: شیوع کروناویروس در کشور ما فضایی را ایجاد کرده است که ما براساس آن بتوانیم از فضای مجازی در سطح فراگیرتری استفاده کنیم و بر این اساس آموزش و پژوهش طی این مدت به سمت فضای مجازی آمد و از پتانسیل این فضا در حد فراگیر استفاده شد.

دکتر عاملی با تأکید بر ضرورت تقویت کار جمعی و گروهی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: خوشبختانه فضای مجازی نیز ویژگی‌هایی دارد که براساس آن می توانیم کار جمعی را در دانشگاه ها تقویت کنیم. ضمن اینکه امکان ایجاد منبع انبوه استفاده از همه منابع در یک ظرف واحد فراهم شد، امری که قبل از فراگیری فضای مجازی ممکن به نظر نمی‌رسید.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: قبل از شیوع کروناویروس همکاری های علمی ما بسیار محدود بودند و ارتباطات بین دانشگاهی ما در سطح ملی بسیار کمرنگ تر از سطح بین المللی وجود داشت و دانشگاه ها و مراکز علمی ما در سطح ملی از برون گرایی ضعیف تری برخوردار بودند که خوشبختانه استفاده از فضای مجازی ظرفیت کار برای همه را فراهم نمود.

دکتر عاملی تأکید کرد: فضای علم، فضای گسترده و فراگیری است و باید نحوه حکمرانی علم و فناوری کشور تغییر پیدا کند. خوشبختانه وزیر علوم نیز از جنس تغییر می باشد و قطعا تغییرات در فضای علم و فناوری نیز امکان پذیر و قطعی خواهد بود.

وی افزود: در حکمرانی جدید فضای علم و فناوری شرایطی ایجاد خواهد شد که بسیاری از امور در دانشگاه ها مشترک باشد، در این شرایط ظرفیت نرم افزارها و اپلیکیشن ها یکسان می‌شود. در واقع تفکر دیجیتالی؛ یعنی یک کار برای همه نهادینه می شود و در نتیجه می‌توانیم از هدررفت بسیاری از منابع جلوگیری کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه علم در کشور ما نیازمند داشتن هدف مشخص است، گفت: همان طور که سرمایه گذاری در کشور نیازمند هدف می‌باشد، حوزه علم و دانش نیز باید هدف داشته باشد و این موجب می شود عدالتی ایجاد شود که همه امکان استفاده از آن را داشته باشند چرا که اگر عدالت سیستمی اجرا شود، نجات بخش جهان خواهد بود و درصد خطای عدالت نظام مند سیستمی بسیار پایین است.

دکتر عاملی با بیان اینکه چالش های آموزش عالی و حوزه علم به راهکارهای نظام مند است، گفت: ثبات مهمترین رکن دانشگاه ها می‌باشد و دانشگاه ها نیاز به آرامش دارند که در شرایط اطمینان بخش بتوانند فعالیت های علمی خود را انجام بدهند. با توجه به اینکه دانشگاه ها و مراکز علمی مرجع مهم حل مسائل و مشکلات کشور هستند و بخش نخبگانی کشور نیز در این مراکز قرار دارد امکان تفکیک این دو وجود ندارد و علم و دانشگاه هر دو با هم می توانند نجات بخش بشر قرار بگیرد.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=16503

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.