1

سهام عدالت یک سکه هم نمی ارزد!

  • 18 آبان 1399 - 19:10
ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانیکه در تیر ماه به حدود 21 میلیون تومان رسیده بود در پایان معاملات شنبه ۱۷ آبان به ۹ میلیون و ۴۳۲ هزار تومان رسید.یعنی پایینتر از ارزش یک سکه بهار آزادی.

به گزارش خبردون، میزان کاهش ارزش برگه‌های سهام عدالت در مقایسه با همین هفته گذشته معادل شش درصد و حدود ۶۸۰ هزار تومان برآورد می‌شود. این اتفاق باعث شده با وجود تمام توصیه‌ها درباره اهمیت نگه‌داشتن سهام عدالت و منافع نفروختن آن، خیلی‌ها به فروش برگه‌های سهام عدالت خود فکر کنند. این دسته افراد خیلی زود متوجه می‌شوند محاسباتشان غلط است و حداقل در شرایط فعلی نمی‌توان به‌سرعت برگه‌های سهام عدالت را به پول نقد تبدیل کرد.
چرا سهامداران مستقیم نباید منتظر نقد شدن دارایی خود باشند
فروش سهام عدالت امکان‌پذیر است؛ از نظر تئوری آن‌هایی که روش مدیریت مستقیم این سهم‌ها را انتخاب کرده‌اند می‌توانند سفارش فروش دارایی خود را در کارگزاری‌های بورس ثبت کنند و به‌جایش پول نقد بگیرند، اما در عوض وضع به‌صورت دیگری است. حتی می‌توان گفت که سهام عدالت فعلا خریدار ندارد. در توضیح ساده این اتفاق می‌توان گفت با توجه به اجباری شدن عرضه بلوکی سهام عدالت، خرید آن‌ها تنها توسط بازارگردان‌ها امکان‌پذیر خواهد بود، اما آن‌ها به‌دلیل اجرای سیاست‌های کلان بورس فعلا سرگرم سروکله زدن با صف‌های خرید بورس هستند و کاری به‌کار سهام عدالت ندارند.

مدیرعامل یک شرکت کارگزاری بورس در توضیح روش کارگزاری‌ها برای فروش ۶۰ درصد از سهام عدالت مردم می‌گوید برای سهامداران عدالت دو روش مدیریت مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد که قبلا در سامانه سازمان خصوصی‌سازی برای سهام عدالت این روش‌ها توسط سهامداران عدالت انتخاب شده و اکنون فرصت انتخاب روش تمام شده است؛ کسانی که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، اگر بخواهند اکنون تا ۶۰ درصد سهام عدالت خود را برای فروش به کارگزار مورد نظر خود سفارش می‌دهند.

به‌گفته او تمام سفارش‌هایی که از سوی سهامداران عدالت ارائه می‌شود، توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تجمیع شده و به عنوان مثال اگر ۱۰۰ نفر از سهامداران کارگزاری الف را انتخاب کرده باشند ۶۰ درصد از سهام این افراد در سامانه کارگزار مربوطه از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی قرار می‌گیرد و کارگزار عامل نیز با توجه به شرایط بازار درخواست‌هایی برای فروش قرار می‌دهد و اگر مشتری پیدا شود، معمولا در بالاترین قیمت آن را به وکالت از سهامداران عدالت به فروش می‌رساند.

به گزارش فرارو، تا اینجا با نیمه پر لیوان طرف هستیم. روی خوب سکه که گفتیم از نظر تئوری امکان‌پذیر است، اما فروش سهام عدالت نیمه دیگری هم دارد. آنطور که مدیرعامل این کارگزاری به خبرگزاری فارس گفته، ناظر بازار به کارگزاری‌ها اعلام کرده، در روز‌هایی که شاخص کل بازار ریزش دارد، سهام عدالت مردم را نفروشید، اما کارگزار هم نمی‌تواند زیاد صبر کنند که به بالاترین قیمت بفروشند، بلکه اگر مشتری پیدا شد ۶۰ درصد از سهام عدالت مردم را به فروش می‌رساند. به‌گفته او سهامی که تقاضا برای فروش دارد، در کد سهام عدالت کارگزار مربوطه از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی قرار می‌گیرد و این سهام تجمیع شده و به صورت تجمیعی در بازار به فروش می‌رسد و وقتی سهام فروخته شد، پول آن از طریق صورتحساب‌های اعلامی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به حساب دارندگان سهام عدالت واریز می‌شود.

پس تا اینجا چی یاد گرفتیم؟ شما به عنوان مالک سهام عدالت می‌توانید تا ۶۰ درصد سهام عدالت خود را بفروشید. کارگزاری‌ها هم اتفاقا برای فروش سهام عدالت شما به‌صورت تجمیع شده یا به‌قول خودشان همان بلوکی آمادگی دارند، اما مشکل کجاست؟ فعلا منتظر خریدار نباشد.
موقعیت پیچیده سهام‌داران غیرمستقیم
اوضاع فروش سهام عدالت برای آن‌هایی که در زمان مقرر روش سهام‌داری غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند، خیلی پیچیده‌تر است؛ این افراد در واقع سهامدار شرکت استانی مربوطه می‌شوند و به عنوان مثال اگر کسی تعداد ۱۲۵ هزار سهام عدالت فلان شرکت سرمایه‌گذاری استان را در اختیار دارد، با داشتن کد بورسی می‌تواند همه این سهام و یا بخشی از آن را به فروش برساند، اما تاکنون تقاضایی از سوی سهامداران عدالت در روش استانی به کارگزاری‌ها واصل نشده است. این طلسم کی باطل می‌شود؟ کارگزاری‌ها می‌گویند زمان تشخیص فروش سهام عدالت بستگی به اوضاع بازار بورس دارد البته نهاد ناظر گاهی می‌گوید در سهام عدالت را در بازار دوم و گاهی می‌گوید در بازار چهارم یعنی به صورت بلوکی بفروشیم و سهام عدالت در واقع از سوی سپرده‌گذاری مرکزی تجمیع شده و به کد سهام کارگزاری‌ها اعلام می‌شود و بعد از فروش این سهام پولش به حساب صاحبان واریز می‌شود. پس آن‌هایی که روش غیرمستقیم را انتخاب کردن علاوه بر مصائب سهامداران مستقیم، یک خان هشتم هم در پیش دارند و باید منتظر بمانند تا شرکت‌های استانی تشخیص بدهند زمان فروش کی می‌رسد.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=1910

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.