4

روحانی: به کسی که دارای برنامه است رأی دهید

  • ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۴
انقلابی که ۵ بار در سال اول پیروزی مردم را در پای صندوق رأی بکشاند، هیچ‌گاه در مقابل دشمنان کوتاه نمی‌آید و مردم باید به کسی که حبرنامه دارد، رأی دهند.

به گزارش خبردون، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشور در جلسه هیات دولت که امروز (چهارشنبه ۱۲ خرداد) برگزار شد، گفت: در سال ۴۲ در سیزدهم خرداد امام خمینی(ره) با سخنرانی معروفی که انجام داد، موج بزرگی را در سراسر ایران به وجود آورد، زیرا اساس تفکر امام در انقلاب اسلامی بر مبنای مردم بود و ایشان آگاهی مردم را اولین رکن اساسی برای نهضت می‌دانستند.

وی افزود: آماده شدن مردم برای حرکت عمومی و سپس قیام همگانی این مسیر و حرکت اسلامی را تا رسیدن به پیروزی هدایت می‌کردند. امام خمینی(ره) دنبال جنگ مسلحانه و جنگ چریکی نبود و این موارد را راه‌حل اساسی نمی‌دانست، به طوری که  همفکر شدن مردم با مسیر نهضت و حرکت اسلامی برایشان اهمیت داشت.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما می‌بینیم در سیزدهم خرداد آغاز یک موج بسیار بزرگ در نهضت اسلامی اتفاق افتاد. در سال ۶۸ نیز در همین روز در تاریخ ما روز رحلت امام خمینی(ره) ثبت شد، به طوری که امام در عصر همان روز حالشان خوب نبود و متاسفانه ساعاتی بعد در شب روح ایشان پرواز کرد.

روحانی ادامه داد: در اوایل انقلاب فکر ما این بود که ۳ یا ۵ نفر به عنوان شورای رهبری انتخاب شوند. درواقع این موضوع یک نقطه جدیدی بود در تاریخ سیاسی کشور ما که در آن زمان انتخاب به عنوان شورایی رأی نیاورده و به اجماع نیاز بود که این کار در یک زمان کوتاهی انجام شد. به طوری که قبل از اینکه آفتاب غروب کند ایران صاحب رهبر شد.

وی افزود: چهاردهم و پانزدهم خرداد از روزهای مهم و سرنوشت‌ساز تاریخی کشور ما است، درواقع در پانزدهم خرداد امام را دستگیر کردند و به تهران آورده و به زندان انفرادی برده بودند که اگر قیام مردم به شهرهای مختلف نبود، معلوم نمی‌شد سرنوشت کشور و انقلاب چه می‌شود.

رئیس جمهور اظهار داشت: طلوع آفتاب فردای همان روز که مردم متوجه دستگیری امام شده بودند، جمعیت قابل توجهی از زنان و مردان به سمت حرم حضرت معصومه(س) حرکت کردند و با دادن شعارهای اعتراضی نسبت به این اتفاق از امام حمایت کردند. درواقع پانزدهم خرداد ماه نشان داد ملت ایران زنده است و این ملت در باره ظلم و ستم سر فرود نمی‌آورد.

روحانی خاطرنشان کرد: امام از آغاز رهبری با مردم نهضت اسلام را پیش برد و با دست مردم گره‌ها را باز کرد که در این رابطه باید گفت که کدام انقلاب است که بعد از گذشت ۴۷ روز از پیروزی، مردم در پای صندوق‌های رأی حاضر شوند. در واقع یکی از ثمرات مهم انقلاب مشروطه صندوق رأی و انتخابات بود که یکی از ثمرات مهم در انقلاب اسلامی هم صندوق و انتخابات است، زیرا راه حلی که امام برای اداره کشور داد تنها انتخابات و صندوق رأی مردم بود.

وی افزود: امروز نباید از آرمان‌ها و نهضت امام فاصله بگیریم، زیرا مردم نقش اصلی و تعیین کننده در قدرت کشور دارند و آنها باید در اداره کشور نقش خود را ایفا کنند. این در حالی است که باید بگویم ۲۲ بهمن سال ۵۷ انقلاب پیروز شد که ۴۷ روز پس از آن در ۱۰ فروردین سال ۵۸ مردم در همه‌پرسی و انتخابات شرکت کردند که بیش از ۹۸ درصد ملت پای صندوق‌های رأی حاضر شدند. در واقع در یک سال ۵ انقلاب مهم در کشور برگزار شد، دو بار در همه‌پرسی که یکی برای انقلاب اسلامی و دوم برای قانون اساسی و سه انتخابات دیگر برای خبرگان رهبری، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

رئیس جمهور اظهار داشت: امروز نباید از مسیر و راه امام که مورد تاکید مقام معظم رهبری هست، فاصله گرفته و باید این مسیر و نهضت را ادامه بدهیم. خط و راه امام ادامه‌دار است و مردم باید با تمام قدرت و شور در انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق‌های رأی که مهم‌ترین مسأله کشور است حضور یابند و کسی را که دارای برنامه است، انتخاب کنند.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=11736

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.