1

سرانجام انتخابات مجامع سهام عدالت چه شد؟

  • ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۷
مدیر مجامع سپرده گذاری مرکزی گفت: مهم‌ترین موضوع در انتخابات مجامع سهام عدالت جلوگیری از ضایع شدن حق سهامداران است.
سرانجام انتخابات مجامع سهام عدالت چه شد؟

به گزارش خبردون، پوریا خاوری مدیر مجامع سپرده گذاری مرکزی در گفت و گو با خبرنگار  بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با انتخابات مجامع بیان کرد: ۳۱ شرکت سرمایه گذاری استانی وجود دارند؛ از این ۳۱ شرکت ۳ شرکت البرز، تهران و سمنان مراحل تایید اخذ مجوز به عنوان یک نهاد مالی در سازمان بورس را می‌گذرانند که با نهایی شدن این فرایند در سازمان بورس می‌توانند به جرگه ۲۸ استان بپیوندند.

او در ادامه افزود: از ۲۸ استانی که شرایط آنان فراهم شده است؛ مجمع عمومی مرحله اول ۱۸ استان در ۱۱، ۱۲، ۱۳ و ۱۸، ۱۹، ۲۰، ۲۱ اردیبهشت ماه  به طور عادی و به طور فوق العاده برگزار کرده‌ایم. جهت انتخاب هیئت مدیره بر اساس قانون تجارت در نوبت اول باید ۵۰ درصد به علاوه یک سهم مشارکت کنند و در مجمع حضور داشته باشند تا آن مجمع به رسمیت شناخته شود. در غیر این صورت مجمع به نوبت دوم می‌رود و در نوبت دوم با هر حد نصابی مجمع رسمیت پیدا می‌کند و دستور جلسه آن قابل اجرا است.

او افزود: ۱۰ استان در چند روز آتی مجمع شان در نوبت اول برگزار خواهد شد تا به صورت هماهنگ تمام استان‌ها نوبت اول خود را برگزار کرده باشند و آماده برگزاری مجامع نوبت دوم شان باشند.

خاوری تصریح کرد :شرکت‌هایی که نوبت اول مجمع‌شان برگزار نشده و طی روز‌های آینده آن را برگزار خواهیم کرد؛ کرمانشاه، گیلان، هرمزگان، مازندران، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان و کردستان ۱۰ استانی هستند که نوبت اول آنان مجدد باید برگزار شود تا مجمع  ۲۸ استان برگزار شده باشد.

سهامداران؛ ذی نفعان شرکت‌ها

او در رابطه با نقش مردم در این انتخابات بیان کرد: ذی‌نفعان شرکت‌ها سهامداران آن‌ها هستند، حال آنکه این سهامداران تا قبل از اینکه نماد‌های شرکت‌های سرمایه گذاری استانی قابل معامله در تابلو بورس شوند؛ فقط سهامداران آن استان بودند، اما زمانی که نماد‌ها قابل معامله شد قاعدتا از مکان‌ها و شهر‌ها و افراد مختلف چه اشخاص حقیقی و چه حقوقی آمدند و سهام این شرکت‌های سرمایه گذاری استانی را خریداری کردند و سهامدار شدند پس به طور کلی سهامداران شرکت سرمایه گذاری استانی ذی‌نفعان هستند. این گروه می‌تواند با حضور در مجامع که در حال تشکیل است، تصمیم سازی برای انتخاب اعضا کنند در کل بالای ۹۵ درصد از مردم همان استان هستند و ۵ درصد افرادی هستند که در طی این مدت سهام این شرکت‌ها را خریداری کرده‌اند.

او در رابطه با نحوه‌ اطلاع رسانی این انتخابات اظهار کرد: در رابطه با اطلاع رسانی ۶ روش در نظر گرفته شده است، تا سهامداران از تاریخ برگزاری مجامع آگاه شوند. اولین کاری که صورت می‌گیرد این است که شرکت‌های سرمایه گذاری استانی موظف هستند اطلاعیه برگزاری مجامع را در روزنامه‌های کثیرالانتشار چاپ کنند، حالت دوم اطلاع رسانی، منتشر کردن آگهی در سامانه کدال است. سامانه کدال متعلق به سازمان بورس است و همه ناشران بورسی تمام اطلاعیه‌ها اعم از گزارش فعالیت‌ها، آگهی‌ها و نتایج جلسات و صورت جلسه‌های برگزار شده را در این سامانه بارگذاری می‌کنند و قابل مشاهده برای سهامداران است.

خاوری در ادامه گفت: حالت سوم مراجعه به درگاه یکپارچه مجامع الکترونیکی است. این درگاه در حال حاضر فقط برای برگزاری مجامع ایجاد شده است و افراد با مراجعه به آن می‌توانند اطلاعات مورد نیاز خودشان را کسب کنند. روش چهارم مرکز تماس بازار سرمایه به شماره ۱۵۶۹ است و همه مردم در تمام نقاط کشور هفت روز هفته ۲۴ ساعته می‌توانند با این خط تماس بگیرند و پاسخ سوال‌های خود را جویا شوند.

به گفته مدیر مجامع سپرده گذاری مرکزی حالت پنجمی که برای اطلاع رسانی وجود دارد؛ این است که طی مصوبه‌ که شورای عالی بورس ابلاغ کرده به شرکت‌های سرمایه گذاری استانی، حتما باید آگهی دعوت به مجمع را حداقل دو نوبت در صدا و سیمای استانی پخش کنند. روش آخر اطلاع رسانی پیامکی است که برای نوبت دوم حتما آن را انجام خواهیم داد.

او بیان کرد: در نوبت اول با توجه به اینکه حد نصاب رعایت نمی‌شود؛ به همین خاطر بحث اطلاع رسانی پیامکی را نداشته‌ایم و در نوبت دوم که صد درصد مجامع به رسمیت شناخته می‌شوند با هر تعداد سهمی به طور گسترده اطلاع رسانی از طریق پیامک را در دستور کار داریم.

خاوری در رابطه با اهمیت شرکت در انتخابات توضیح داد: حدود ۳۰ میلیون نفر سهامدار، روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند و در این ۳۱ استان پخش هستند؛ کمترین تا بیشترین استان که میزان سرمایه در اختیار این شرکت‌ها قرار گرفته‌اند جمعا بالای ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است این مدیریت سهام در اختیار شرکت‌های سرمایه گذاری استان است. طبق آیین نامه آزادسازی سهام عدالت تا ۳۰ درصد این مبلغ را نیز هیئت مدیره می‌تواند در طرح‌های عمرانی و طرح‌هایی که منفعت آن به شهر یا خود استان باز می‌گردد؛ سرمایه گذاری کند.

 

او افزود: در بازار سرمایه شاخصی که بر مثبت و منفی، سود دِه بودن یا زیان دِه بودن یک شرکت تاثیر گذار است، عملکرد هیئت مدیره آن است یعنی هئیت مدیره با تصمیمات و عملکردی که دارند می‌توانند یک شرکت را به سود دهی برساند یا برعکس. بنابراین زمانی که شرکت سوده باشد سهامداران از آن سود خواهند برد و اگر در انتخابات افراد صالحی انتخاب نشوند که کرسی هیئت مدیره را بگیرند و تصمیمات نادرست اخذ شود قاعدتا ضرر آن را سهامداران متحمل می‌شوند.

خاوری در ادامه گفت: شاخصه مهم دیگر عرضه و تقاضاست وقتی عملکرد هیئت مدیره مثبت باشد؛ تقاضا برای آن سهم افزایش پیدا می‌کند، اشخاص و شرکت‌های دیگر تمایل برای خرید سهم دارند و به تبع ارزش سهام آن‌ها بالا می‌رود.

او افزود: موضوعی که باید به آن اشاره شود این است که نه تنها برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری بلکه برای کلیه اشخاص حقوقی، ناشران که در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند زمانی که بحث انتخاب اعضای هیئت مدیره مطرح می‌شود، بدون شک ارگانی که تعیین صلاحیت می‌کند سازمان بورس اوراق بهاداراست. یعنی به این شکل نیست که هر شخصی با هر سابقه‌ای بیاید و کاندید شود در خصوص شرکت‌های سرمایه گذاری استانی از فروردین ماه بود که سامانه ستان میزبان افرادی بود که تمایل داشتند در هیئت مدیره شرکت‌های استانی شرکت کنند و اعلام کاندیداتوری کرده اند سازمان بورس تک تک این افراد را به تفکیک هر استان برسی می‌کند صلاحیت آن‌ها را برسی تا بتوانند در هیئت مدیره این شرکت‌ها کاندید شوند.

خاوری در پاسخ به این پرسش که آیا اعضای شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و تعاونی‌ها می‌توانند در این انتخابات شرکت کنند؟ بیان کرد: هر شخص حقیقی یا حقوقی که سهامدار شرکت‌های سرمایه گذاری استانی باشد، می‌تواند نامزد شود، شرط اولیه بحث سهامداری است و هر کسی که سهامدار باشد، می‌تواند در این انتخابات اعلام کاندیداتوری کند. سازمان بورس این افراد را از همه لحاظ بررسی می‌کند و برای تایید صلاحیت مدرک تحصیلی سابقه مدیریتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

او بیان کرد: سهامداران در نهایت خودشان تصمیم می‌گیرند که می‌خواهند به چه شخصی رای دهند، این اسامی قرار است بر روی سایت سازمان بورس و نیز سامانه مورد نظر قرار گیرد و اطلاع رسانی آن نیز به ۶ روش گفته شده است و افراد با شماره‌ای که در سجام ثبت نام کرده‌اند پیامک دریافت خواهند کرد.

خاوری افزود: افرادی که سجامی شده‎ اند با مراجعه به سایت می‌توانند اطلاعات را دریافت کنند و رای گیری به دلیل اینکه به صورت الکترونیکی است، می‌توانند در مرحله اول رای موقت بگذارند که قابل تغییر است و بعد از آنکه مجمع رسمیت پیدا کرد می‌توانند رای را تبدیل به قطعیت کنند و یا مجدد تغییر ایجاد کنند و کاملا این فرآیند غیر حضوری است.

او در ادامه اظهار کرد: نکته‌ای که باید بیان شود این است که نزدیک به ۶۵ درصد به طور میانگین سجامی شده‎ اند. حدود ۳ میلیون نفر از این ۳۰ میلیون نفر سهامدار غیر مستقیم، فوت شده ‎اند و سایرین نیز افرادی هستند که باید بیایند و سجامی شوند، چرا که مجمع به شکل الکترونیکی انجام می‌شود و باید یک فرآیندی جهت احراز هویت افراد وجود داشته باشد و این احراز هویت باید مستند و قابل اتکا باشد.

ضایع نشدن حق سهامداران مهم ترین موضوع در انتخابات

خاوری گفت: مهم‌ترین موضوع درباره انتخابات مجامع سهام عدالت جلوگیری از ضایع شدن حق سهامدار است، یکی از هوشمندانه‌ترین و بهترین مواردی که در برگزاری مجامع الکترونیکی دیده شده است، برای سهامدار بحث شناور بودن زمان برگزاری مجمع است. بر اساس تبصره ۵ ماده ۶ آیین اجرایی آزاد سازی سهام عدالت مجامع شرکت‌های استانی حداقل ۳ و حداکثر ۶ روز می‌تواند ادامه پیدا کند که این بازه زمانی به صلاح دید هیئت رئیسه است.

او افزود: نکته دیگر در خصوص رای دادن سهامداران است. هر سهامدار به میزان سهمی که دارد در انتخاب هیئت رئیسه حق رای دارد به طور مثال فردی ۱۰۰ سهم دارد که در تعداد اعضایی که می‌خواهند انتخاب شوند، ضرب می‌شود اگر ۵ نفر عضو هیئت رئیسه شوند، بنابراین ۵۰۰۰ حق رای دارد.

خاوری در پایان بیان کرد: قاعدتا اولین مرحله که باید انجام گیرد، اتمام برگزاری انتخابات مرحله اول شرکت‌های سرمایه گذاری استانی است و تاریخ دقیق برای انتخابات مرحله دوم را نمی‌توان اعلام کرد. این موضوع جزو اختیارات ناشران است، اما بستر‌ها و زیر ساخت‌ها آماده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=11163

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.