1

سیمان؛ پاکتی ۲۵ هزار تومان

  • ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۷
تهران - خبردون: کاهش قیمت سیمان نخستین وعده وزیر صنعت بود که محقق شد و حالا هر پاکت از این محصول به قیمت 25 هزار تومان به خریداران عرضه می‌شود.
سیمان؛ پاکتی ۲۵ هزار تومان

تهران – خبردون: کاهش قیمت سیمان نخستین وعده وزیر صنعت بود که محقق شد و حالا هر پاکت از این محصول به قیمت ۲۵ هزار تومان به خریداران عرضه می‌شود.

ترکیدن حباب قیمت سیمان در بازار و منطقی شدن نرخ ها یکی از وعده هایی بود که رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در در زمان کسب رأی اعتماد در مجلس مطرح کرد و حالا در روزهای شروع به کار دولت سیزدهم، این وعده محقق شده است.

فاطمی امین امروز در جلسه ای در مجلس که به منظور بررسی وضعیت بخش های تحت نظرش برگزار شد، در این مورد گفت: طبق قولی که در زمان رأی اعتماد به نمایندگان ملت داده شد، خوشبختانه قیمت سیمان به نرخ پیش از قطع برق بازگشت و در بورس به کیسه‌ای ۲۵ هزار تومان رسید.

وی افزود: این در حالی است که بسیاری معتقد بودند وقتی نرخ کالایی در ایران بالا می‎‌رود، دیگر پایین نخواهد آمد اما این اتفاق خوشایند رخ داد.

وی با بیان اینکه نرخ سیمان فله نیز به ۳۶۰ هزار تومان رسیده که همان قیمت سه ماه قبل است، تأکید کرد: کاری که ما برای کنترل قیمت سیمان انجام دادیم اصلاح ساختار بود و قیمت ها با روش‌های تعزیراتی، موردی و همچنین ایجاد جو روانی به اینجا نرسید. در واقع تعادلی که در بازار ایجاد شد، نرخ سیمان را کاهنده کرد.

فاطمی امین با تأکید بر اینکه تا دو هفته آینده نیز بر بازار سیمان متمرکز خواهیم بود، افزود: تا دو هفته آتی، همه خرده فروشان و عاملان فروش سیمان وارد سامانه تجارت و بورس خواهند شد تا در بورس و در حوزه عمده فروشی و خرده فروشی به یک روال معقول دست یابیم.

هفته پیش رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس وعده کاهش قیمت سیمان را داده و گفته بود: قیمت هر پاکت سیمان طی ۱۵ روز آینده در بازار به ۲۵ هزار تومان می رسد.

در نتیجه با توجه به برنامه ریزی وزارت صنعت، کاهش قیمت سیمان شتاب بیشتری به خود گرفت به طوری که به گفته بیژن پناهی زاده، معاون معدنی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، با تدابیر وزارت صنعت، معدن و تجارت و ورود معاونت قضایی دادستان کل کشور و همچنین نظارت تمام و کمال بر خرید‌هایی که از بورس انجام شد، قیمت سیمان نسبت به ۲ ماه قبل حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد.

وی تصریح کرد: سیمان‌های خریداری شده از بورس و افرادی که سیمان خریداری کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند و این نظارت منجر به روند کاهشی قیمت سیمان شد.

وی افزود: امیدواریم این کاهش قیمت ادامه دار باشد چرا که اگر نظارتی بر احجام بالای خرید سیمان وجود نداشته باشد باز هم افرادی بیش از نیاز و مصرف خود اقدام به خرید کرده و باعث افزایش قیمت دوباره در این صنعت خواهند شد.

پناهی زاده با تاکید بر اینکه ادامه دار شدن فرایند نظارت، کاهش بیشتر قیمت سیمان را به همراه خواهد داشت، گفت: با ادامه دار شدن این روش، دلالان از فرایند خرید سیمان حذف شده و به طور کلی قیمت سیمان کاهش پیدا خواهد کرد تا به نرخ معقول و منطقی برسد.

پیش از این رضا جمارانیان رئیس انجمن سیمان در مورد وضعیت بازار سیمان و جولان دلالان در این بازار گفته بود: عمده نابسامانی بازار سیمان متأثر از فعالیت ۱۵ نفر واسطه در بازار است و سازمان‌های ناظر مانند سازمان بازرسی و وزارت اطلاعات می‌توانند از طریق برخورد با این افراد جلوی ادامه روند معیوب بازار سیمان را بگیرند.

به گفته وی، گردش مالی بازار سیمان در زمستان سال گذشته حدود ۶ هزار میلیارد تومان بوده که سود بالایی را نصیب دلالان کرده و در این میان، مصرف کننده مجبور به خرید سیمان با نرخ‌های بالاتر از قیمت مصوب بوده است.

وی با بیان اینکه هرجا از نظام عرضه و تقاضا خارج شدیم و قوانین دستوری را جایگزین کردیم، به‌ غیر از رانت و فساد برای عده خاص، هیچ عایدی نه برای تولیدکننده و نه برای مصرف کننده نداشته است، تصریح کرد: عده‌ای با استفاده از این رانت و ایجاد فساد، سیمان ۱۶ هزارتومانی را به‌ قیمت ۶۰ هزار تومان به مصرف‌کننده فروختند.

جمارانیان گفت: در کل کشور ۳۰ نفر واسطه در بازار سیمان وجود دارند که بیش از ۱۵ سال است بازار را در دست دارند و مصرف کننده و تولیدکننده را نابود کرده‌اند.

با توجه به اثرگذاری نرخ مصالح ساختمانی از جمله سیمان در قیمت مسکن، کنترل بازار این محصولات نقش مهمی در قیمت گذاری عادلانه مسکن و جو روانی این بازار خواهد داشت. از این رو برنامه های کنترلی بازار باید در درازمدت نیز ادامه داشته باشد تا دستگاه های متولی مانع از جولان واسطه ها و نرخ سازی در بازار شوند.

 

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=15703

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.