2

شرکت کنندگان در نشست وین آن را مثبت ارزیابی کردند

  • ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۳
منابع خبری مختلف وابسته به کشورهای غربی و منطقه‌ای نشست وین را گام مثبتی در راستای احیای توافق برجام خواندند.
شرکت کنندگان در نشست وین آن را مثبت ارزیابی کردند

به گزارش خبردون، شرکت کنندگان در نشست وین با مثبت دانستن این نشست و تاکید بر وجود فرصت برای فعالیت‌های دیپلماتیک از تشکیل کمیته‌های کارشناسی برای بررسی موضوعات لغو تحریم‌ها و بازگشت به تعهدات مبتنی بر توافق هسته‌ای خبر دادند.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، دور اول مذاکرات وین بین ایران و طرف‌های امضا کننده توافق هسته‌ای برگزار شد. وزارت خارجه ایران اعلام کرد توافقاتی درباره برگزاری نشست‌هایی در سطح کارشناسان برای بررسی لغو تحریم‌ها و اقدامات فنی مربوط به برنامه هسته‌ای به دست آمد.

از سوی دیگر عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرد لغو تحریم‌های آمریکا اولین و اساسی‌ترین گام برای احیای توافق هسته‌ای است. وی تاکید کرد کشورش آماده است به محض اطمینان از لغو تحریم‌ها همه تعهدات خود را از سر بگیرد.

از سوی دیگر نماینده اتحادیه اروپا این نشست را مثبت و سازنده دانست و تاکید کرد احساسی عمومی برای انجام فعالیت‌های دیپلماتیک مشترک وجود دارد.

عبدالله الشامی خبرنگار شبکه در وین گفت: شرکت کنندگان در نشست وین درباره تشکیل دو کمیته کارشناسی در خصوص لغو تحریم‌های ایران و اجرای تعهدات هسته‌ای تشکیل دهند. پیش از آغاز نشست، دیدار‌های دوجانبه‌ای بین طرف‌های مختلف توافق هسته‌ای برگزار شد که هدف از آن نزدیک کردن دیدگاه‌ها به یکدیگر بود. وی افزود: نشست وین یک ساعت و نیم به طول انجامید و پس از آن نماینده اتحادیه اروپا در سخنانی از وجود فرصتی واقعی برای استفاده از دیپلماسی خبر داد و تاکید کرد می‌توان از این فرصت استفاده کرد. وی تاکید کرد طی روز‌های آینده دیدار‌های جداگانه با طرف‌های توافق از جمله آمریکا انجام خواهد شد.

نماینده روسیه اعلام کرد بین شرکت کنندگان در نشست امروز اتفاق نظری درباره ضرورت احیای کامل توافق هسته‌ای ایران وجود داشت، اما این کار به تلاش‌ها و اقدامات عملی و نیز زمان نیاز دارد. وزیر خارجه ایران نیز پس از این نشست بر ضرورت لغو تحریم‌های ایران به عنوان گام اول تاکید کرد و افزود پس از آن می‌توان به جزئیات دیگر پرداخت.

کارشناسان تا روز جمعه نهم آوریل به فعالیت‌های خود ادامه خواهند داد و پس از آن شخصیت‌های سیاسی بار دیگر برای بررسی پیشنهاد‌ها نشست برگزار می‌کنند تا درباره اقدامات آینده گفتگو کنند.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل هم با حضور در نشست خبری خود درباره نشست روز سه شنبه کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که در وین برگزار شد، اظهاراتی را مطرح کرد و گفت: سازمان ملل از تلاش تمامی مشارکت کنندگان برجام در جهت برگزاری یک گفت وگوی سازنده استقبال می‌کند. وی افزود: امیدواریم برگزاری این نشست و اقدامات ذیل آن نخستین گامی باشد که در مسیر درست برداشته می‌شود. استفان دوجاریک با تاکید بر پشتیبانی سازمان ملل از برجام، افزود: برجام یک توافقنامه چند جانبه مهم است که امیدواریم به مسیر خود بازگردد.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=7706

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.