1

علت عدم دریافت “وام کرونا” توسط برخی متقاضیان چیست؟

  • ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۲
«موانع بانکی» یکی از دلایل عمده انصراف متقاضیان کسب و کار آسیب دیده از کرونا بوده است.
علت عدم دریافت “وام کرونا” توسط برخی متقاضیان چیست؟

به گزارش خبردون، در اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا با هدف حمایت و پشتیبانی از کسب و کارهای به شدت آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا، سال گذشته  وزارت کار امکان ثبت نام کارفرمایان مشمول این حمایت را در “سامانه کارا” فراهم کرد.

بر این اساس مقرر شد, کلیه صاحبان مشاغل و کسب و کارهای خصوصی و تعاونی مشمول طرح اعم از کارفرمایی و خویش فرمایی که در رسته های ۱۴ گانه از پیش مصوب و شناسایی شده فعال که باشند, و  کد بیمه پردازی در سامان تأمین اجتماعی داشته و در جهت حفظ اشتغال موجود اقدام کرده باشند مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا قرار می گیرند.

اما مطابق آمار ارائه شده تا کنون بیش از ۴۳ هزار میلیاردتومان تسهیلات کرونا به خانوارها و کسب‌وکارهای متقاضی پرداخت شده است.

در مرحله نخست پرداخت تسهیلات، ۲۲هزار میلیارد تومان به خانوار، ۶.۶ هزار میلیارد تومان به کسب‌وکارهای آسیب دیده، ۲.۵ هزار میلیارد تومان به شرکت‌های معظم حمل‌ونقلی و ۴.۵ میلیارد تومان نیز به عنوان تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت شد.

در مرحله دوم نیز ۷.۵ هزار میلیارد تومان به خانوارها و ۲۰۰ میلیارد تومان وام ویژه بنگاه‌های سه گانه (فرهنگ و هنر، گردشگری و ورزش و جوانان) پرداخت شده است.

جمع این میزان پرداختی در دو مرحله کمی بیش از ۴۳هزار میلیارد تومان است و این در حالی است که دولت در مرحله اول ۷۵هزار میلیارد تومان و در مرحله دوم ۱۹هزار میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت وام به متقاضیان در نظر گرفته و تصویب کرده بود.

با این وجود, بودند متقاضیانی که در فرآیند ثبت نام متوقف شده و از دریافت وام منصرف شدند. برخی از گزارش ها حاکی از این است که بخشی از متقاضیانی که منصرف شدند به خاطر موانع بانکی بوده است. موانع بانکی شامل  «شرایط سخت تضامین بانکی»، «عدم همکاری بانک»، «چند مرحله‌ای بودن پرداخت وام»، «داشتن چک برگشتی ضامن» و «شرایط سخت بازپرداخت» است. متقاضیانی که منصرف شده اند منظور از «عدم همکاری بانک» پاسخ‌هایی چون «اعلام عدم دریافت بخشنامه»، «عدم پاسخگویی بانک» اعلام کرده اند.

برخی دیگر از مشکلات در مسیر دریافت وام “موانع  نرم افزاری و ساختاری” بوده است که منظور از این مشکل «عدم دریافت پیامک»، «عدم اطلاع از چگونگی پیگیری»، «فرصت کوتاه تحویل مدارک» است.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=9189

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.