2

عوارض خفیف واکسن ها طبیعی است

  • ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶
دبیر علمی کمیته کشوری کووید۱۹ ، ایجاد عوارض جانبی واکسن های کرونا را طبیعی و نشانه ایجاد ایمنی در بدن فرد برشمرد و تاکید کرد: فواید واکسن ها بسیار بیشتر از عوارض احتمالی نادر آنها است.
عوارض خفیف واکسن ها طبیعی است

به گزارش خبردون، دکتر عابدینی فوق تخصص ریه و مسئول ای سی یو اورژانس کرونا بیمارستان مسیح دانشوری و دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ واکسن های کووید ۱۹را بی خطر و باعث محافظت افراد در برابر ابتلا به بیماری شدید و مرگ ناشی از کرونا برشمرد که ممکن است عوارض جانبی خفیفی داشته باشند که نشانه ایجاد ایمنی در بدن است.

به گفته وی فرایند تولید واکسن ها پیچیده و تحت نظارت های جدی صورت می گیرد تا کمترین میزان خطر و عوارض را برای گیرندگان واکسن در برداشته باشند و ضمن مطالعات بالینی متعدد، بی خطری و اثربخشی واکسن ها به دقت مورد بررسی قرار می گیرد.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹ خاطرنشان کرد: طراحی واکسنها به نحوی است  که بدون خطر ابتلا به بیماری باعث تحریک سیستم ایمنی بدن انسان و در نتیجه بروز برخی واکنش های ناخواسته یا عوارض جانبی می شود.

عوارض انواع واکسن های مورد استفاده در ایران :

دبیر علمی کمیته کشوری کووید ۱۹ با اشاره به انواع واکسن های مورد استفاده در کشور گفت: در حال حاضر ۴ نوع واکسن در کشور استفاده می شود که با مکانیسم های متفاوتی تولید شدند و از نظر عوارض جانبی  تقریبا وضعیت مشابهی دارند. اما خوشبختانه عوارض جانبی واکسیناسیون عموما زودگذر هستند.

وی افزود: بسته به خصوصیات ایمنی ذاتی افراد، طیف وسیعی از واکنش ها در مقابل واکسن دیده می شود. تعداد زیادی افراد هیچ ناراحتی و مشکلی نخواهند داشت. برخی دیگر نیز در روزهای اول احساس ناخوشی و درد و تب دارند که خود به خود و با استراحت و نهایتا مصرف مسکن ساده برطرف می شود. در عده کمی نیز ممکن است عوارض جانبی شدت بیشتری داشته باشند.

عوارض جانبی خفیف ناشی از  واکسن طبیعی است

به گفته این فوق تخصص ریه معمولا پس از واکسیناسیون عوارض جانبی خفیف تا متوسطی نظیر تب پایین یا دردهای عضلانی مشاهده می شود که طبیعی است. این علایم در واقع واکنش سیستم ایمنی بدن به آنتی ژن های وارد شده از طریق واکسن است و معمولا پس از چند روز نیز خود به خود از بین می روند.

دکتر عابدینی بروز عوارض جانبی را طبیعی و به مفهوم پاسخ بدن به واکسن  برشمرد و خاطرنشان کرد: افراد مختلف واکنش های متفاوتی نسبت به واکسن نشان می دهند. بسیاری ممکن است هیچ علامتی پس از واکسیناسیون نداشته باشند. اما عدم بروز عوارض جانبی هرگز به معنی بی تاثیر بودن واکسن نیست زیرا هر شخص پاسخ ایمنی متفاوتی از خود نشان می دهد.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=11650

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.