3

نایب رئیس انجمن برنج از حباب کاذب قیمت برنج در بازار خبر داد

  • ۰۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹
علی اکبریان نایب رئیس انجمن برنج در ارتباط با رسانه ملی افزود: امسال تولید پر محصول برنج مثل ندا و فجر و طارم در شمال بسیار خوب بوده و کشاورزان قیمت برنج را بالا نمی‌فروشند بلکه حباب کاذب قیمتی توسط دلالان بوجود می‌آید که بالاتری قیمت برنج طارم در استان‌های مازندران ۳۵ هزار تومان است.
نایب رئیس انجمن برنج از حباب کاذب قیمت برنج در بازار خبر داد

نایب رئیس انجمن برنج گفت: امسال تولید پر محصول برنج در شمال خوب بوده و کشاورزان برنج را با قیمت بالا نمی‌فروشند، بلکه حباب کاذب قیمتی توسط دلالان بوجود می‌آید.

علی اکبریان نایب رئیس انجمن برنج در ارتباط با این موضوع افزود: امسال تولید پر محصول برنج مثل ندا و فجر و طارم در شمال بسیار خوب بوده و کشاورزان قیمت برنج را بالا نمی‌فروشند بلکه حباب کاذب قیمتی توسط دلالان بوجود می‌آید که بالاتری قیمت برنج طارم در استان‌های مازندران ۳۵ هزار تومان است.

وی اضافه کرد: از سه ماه پیش اگر افزایشی در قیمت برنج مانند دیگر اقلام مصرفی بوده تا به امروز قیمت آن ثابت بوده و الان هم وقت برداشت برنج است. هرچند برای کشاورز اصلا صرف نمی‌کند و بیشتر محصول خود را سر زمین می‌فروشند، اما دست داشتن دلالان و واسطه‌ها و فروشندگان در تهران قیمت را بالا می‌برند که از دست کشاورز خارج است و شنیده شده قیمت هر کیلو برنج ایرانی با ۴۲ هزار تا ۵۰ هزار تومان و برنج خارجی ۲۳ هزار تا ۲۸ هزار تومان است و باز حباب این قیمت را عواملی همچون خشکسالی، کاهش واردات و هزینه‌های بالای تولید علت این گرانی می‌دانند که با توجه به آغاز فصل برداشت و عرضه برنج سال گذشته مانده در انبارها، مسائلی همچون خشکسالی و گرانی هزینه‌های تولید بهانه‌ای بیش نیست و دستگاه‌های مسئول با اعمال نظارت دقیق بر سطح بازار باید از گران فروشی جلوگیری کنند.

نایب رئیس انجمن برنج در ادامه اظهار داشت: آمار‌ها نشان می‌دهد که سالیانه ۳ میلیون تن برنج در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که سال گذشته ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تن از این میزان در داخل تولید شد. امسال به سبب شرایط خشکسالی و کم بارشی پیش بینی می‌شود که تولید به ۲ میلیون تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد که بنابر واردات در ماه‌های اخیر، کسری چندانی در تامین نیاز کشور وجود ندارد که بخواهد بر التهاب بازار اثر بگذارد، اما متاسفانه موضوع گرانی برنج از هفته‌های گذشته آغاز شده است، هر چند مسئولان انتقاداتی نسبت به اختلاف قیمت کنونی برنج در استان‌های شمالی با بازار تهران دارند و قیمت‌های فعلی در بازار را کاذب می‌دانند.

اکبریان افزود: قیمت برنج طارم درجه یک در استان‌های شمالی ۳۵ هزار تومان است که با بسته بندی و سورت به ۳۷ هزار تومان هم می‌رسد و برنج‌های پر محصول زیر ۳۰ هزار تومان است و ما بیشترین تولید ۷۰ درصدی در برنج پر محصول داشتیم.

وی همچنین در واکنش به قیمت بالای برنج در تهران گفت: با توجه به حباب قیمت برنج در بازار، سازمان تعزیرات با اعمال نظارت باید جلوی افزایش قیمت را بگیرد چرا که قیمت برنج در مازندران تفاوت محسوسی با تهران دارد.

نائب رئیس انجمن برنج قیمت کنونی هر کیلو برنج ندا در استان‌های شمالی را ۲۶ هزار تا ۲۷ هزار تومان، شیرودی را ۲۸ هزار تومان، فجر را ۲۹ تا ۳۰ هزار تومان و طارم را ۳۵ هزار تومان اعلام کرد و افزود: حباب کاذب قیمت برنج در بازار تهران تاثیر پذیر از دیگر مولفه‌های اقتصادی است.

علی اکبریان در پایان با اشاره به اینکه ۱۲۰۰ واحد شالیکوبی در مازندران تعیین کننده قیمت برنج در استان‌های شمالی هستند، تصریح کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلو برنج در استان‌های شمالی ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان است که با احتساب هزینه حمل و سود خرده فروش حداکثر ۳۲ هزار تومان باید عرضه شود.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=14941

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.