2

نظام بودجه‌ ریزی ضد ملی

  • ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۹
دکتر امیر رضایی در گفتگویی با پایگاه خبری خبردون یکی از مشکلات نظام اقتصادی کشور را نظام بودجه ریزی می داند که دولت آینده می باید توجه جدی به این مقوله داشته باشد.
نظام بودجه‌ ریزی ضد ملی

به گزارش خبردون، نظام بودجه‌ریزی کشور که نقشی کلیدی در وضعیت اسف باراقتصاد ایران دارد حاصل یک بروکراسی ۷۰ ساله است کهترجیح می‌دهد (مدیران آن ترجیح می‌دهند) کاری با الزام؛ارتباط مستمر واقعیت پدیده‌های اقتصادی و برنامه‌

باشند. نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر چانه‌زنی، طول عمر۱۶ ساله پروژه‌ها بیش از ۵ برابر نرخ استاندارد، قطع ارتباطصعود و سقوط مدیریتی با عملکرد مدیران، حیف و میل بودجهعمومی و افزودن مدام بر بودجه جاری، برهم زدن آمایشسرزمین به دلیل بودجه نویسی مبتنی بر دسترسی به قدرت ومرکزنشینی، عدم انباشت دانش مدیریت برنامه‌ریزی، حاصلساختار بودجه‌نویسی کنونی کشور است که در مقابل تغییرمقاومت می‌کند و مدیران آن قدمتی به اندازه طول عمر انقلابدارند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه این ساختار معیوب، رصد و پایش صحیحی از اقتصاد انجام نمی‌دهد، عنوان می کند، راهکار روشنی هم به دلیل عدم انطباق با واقعیات و به صورتعینی وجود ندارد. به همین دلیل انتظارات مردم و فهمکارشناسان از اقتصاد و مدیریت، با آنچه در سازمان برنامه وبودجه تدوین و اجرا می‌شود فرسنگ‌ها با هم فاصله دارد. ساختار بودجه‌نویسی که در دهه‌های گذشته در سازمان برنامهو بودجه شکل گرفته بزرگترین مانع بر سر راه بودجه نویسی درایران است. به‌طوریکه نه از بودجه‌ریزی رایج در نظام‌هایسرمایه‌داری کپی‌برداری شده و نه منطبق بر الگوی کلان بومیو منبعث از فرانظریه‌ اسلامی در اقتصاد است.

با عنایت به اهمیت موضوع بودجه ریزی در نظام کلان اقتصادی کشور و در نتیجه اثر مستقیم و غیرمستقیم آن بر سطح زندگی اقشار مختلف مردم، لازم است دولت آینده، ساختارهای نظام بودجه ریزی کشور را با استفاده از تجربیات گذشته و افق علمی پیش رو، بررسی، پایش و باز مهندسی نموده به نحوی که ریل گذاری صحیحی در این حوزه اقتصادی صورت پذیرد

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=11731

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.