3

چه عاملی باعث انحراف از مسیر ولایت است؟

  • ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۶
حجت الاسلام بهشتی پور گفت: ظلمی که در زمان امیرالمومنین (ع) شد این بود که مسیر ولایت انحراف پیدا کرد.
چه عاملی باعث انحراف از مسیر ولایت است؟

به گزارش خبردون، حجت الاسلام و المسلمین امیر بهشتی پور سخنران و کارشناس مذهبی در گفت‌‌و گو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در موضوع عید غدیر و ولایت که بزرگترین عید جهان اسلام و می‌توان گفت بزرگترین عید جهان هستی قرار گرفته است که خداوند متعال عیدی برتر و بالاتر از آن معرفی نکرده است. با ولایت، خداوند متعال دین را کامل کرده است و خداوند در آیه ۳ سوره مائده می‌فرمایند: «اَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً؛ امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت خود را بر شما تمام گردانیدم، و اسلام را برای شما [به عنوان] آیینی برگزیدم». یعنی با ولایت دین کامل می‌شود نه با رسالت و نبوت.

وی افزود: به ولایت تاکید زیادی شده است که پیامبر اسلام (ص) در روایتی درباره اهمیت زیاد ولایت می‌فرمایند: «اگر خداوند به انسان هزار سال عمر بدهد که طول این هزار سال را هر روز، روزه باشد و هر شب را تا صبح عبادت کند و هر روز یک کوه طلا صدقه بدهد و هر روز یک ختم قرآن بخواند و هر روز یک حج عمره به جا آورد، اما ولایت نداشته باشد خداوند متعال استخوان‌های او را خرد می‌کند و به آتش جهنم می‌ریزد»

 

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه چرا این ولایت از اهمیت بالای برخوردار است و رکن اساسی همه اعمال ما در ولایت است، بیان کرد: همه عبادت و اعمالی که انجام می‌دهیم مثل یک پوسته می‌ماند، اما ولایت مغز است که اگر مغز نباشد این پوسته کاری نمی‌تواند کند. امام صادق (ع) در روایتی فرمودند: «خداوند دین اسلام را بر ۵ ستون بنا کرده است؛ ۱_ نماز ۲_روزه ۳_حج ۴_زکات ۵_ ولایت ما اهل بیت». خداوند در چهار ستون اول تخفیف داده است، اما در ولایت هیچ رخصت و تخفیقی وجود ندارد و در هر شرایطی باید ولایت اهل بیت را داشته باشیم.

وی با اشاره به این که چرا مسئله ولایت و غدیر اهمیت دارد، گفت: پیامبر اکرم (ص) خطاب به امیرالمومنین (ع) فرمودند: «علی جان هرکس ولایت تورا داشته باشد؛ هیچ گناهی نمی‌تواند به او آسیب بزند و کسی که ولایت تو را نداشته باشد؛ هیچ عبادتی نمی‌تواند به تو سود و فایده برساند». در روایت‌های مختلفی داریم که فرمودند: تمام اعمال با ولایت سنجیده می‌شود و اولین چیزی که از انسان سوال می‌شود ولایت است که اگر قبول نشود بقیه اعمال پذیرفته نمی‌شود.

 

چه عاملی باعث انحراف از مسیر ولایت است؟

حجت الاسلام بهشتی پور اظهار کرد: علت اینکه اسلام با ولایت کامل می‌شود این است که رکن اساسی و مغز اسلام و ریشه تمام مسائل، ولایت است و ظلمی که در زمان پیامبر اکرم (ص) و امیرالمومنین (ع) شد این بود که مسیر اصلی انحراف پیدا کرد؛ بنابراین اختلاف ما با اهل سنت و ادیان دیگر این نیست که چگونه نماز می‌خوانند؛ اختلاف اصلی ما در مسئله ولایت است که چرا ولایت منحرف شد.

وی در پایان گفت: امیرالمومنین (ع) در روایتی فرمودند: اگر تمام مردم دنیا بر تپه‌ای از خاکستر باشند و تا روز قیامت لعنت کند کسانی را که مسیر ولایت را منحرف کردند و خاک بر سر بریزند این حق را ادا نکردند؛ چون این ظلم به آن بزرگی بود و ریشه و اساس منحرف شد نه ظواهر. اگر غدیر پذیرفته شد، اما بعد از ۷۵ روز که پیامبر اسلام (ص) از دنیا رفت، امیرالمومنین (ع) درب خانه‌ها را می‌زد و می‌فرمودند، مگر ۳ ماه پیش که با حضور ۱۲۰ هزار نفر در غدیر مراسم تنفیذ ولایت را مشاهده نکردید؟ اما به دلیل ترس و از دست دادن منافع گفتند ما چیزی مشاهده نکردیم. وقتی آن جا مسیراصلی منحرف شد، پس اصل مبانی و فروعات هم منحرف می‌شود.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=14109

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.