2

ژورنال آمریکایی: واکسن فایزر عامل مرگ ۱۰ تن در نروژ

  • ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۳
مجله انجمن پزشکی آمریکا نوشته است: یک بررسی تخصصی که توسط آژانس دارویی نروژ انجام شده نشان داد، واکسن کووید ۱۹ فایزر/بیون‌تک احتمالاً مسئول حداقل ۱۰ مورد مرگ افراد مسن ضعیف در خانه‌های سالمندان در نروژ بوده است.
ژورنال آمریکایی: واکسن فایزر عامل مرگ ۱۰ تن در نروژ

به گزارش خبردون، مجله انجمن پزشکی آمریکا  نوشته است: یک بررسی تخصصی که توسط آژانس دارویی نروژ انجام شده نشان داد، واکسن کووید ۱۹ فایزر/بیون‌تک احتمالاً مسئول حداقل ۱۰ مورد مرگ افراد مسن ضعیف در خانه‌های سالمندان در نروژ بوده است.

این گروه متخصص در اواخر فوریه ۲۰۲۱ ( حدود ۳ ماه پیش) تشکیل شد تا علت ۱۰۰ مرگ اول گزارش شده از ساکنان خانه سالمندان را که واکسن فایزر را دریافت کرده بودند ، بررسی کند؛ تا آن زمان حدود ۳۰ هزار نف از ساکنان خانه سالمندان واکسینه شده بودند.

اگرچه میزان مرگ و میر در خانه‌های سالمندان به طور کلی بسیار زیاد است و پیش بینی مرگ برخی از ساکنان خانه‌های سالمندان پس از واکسیناسیون  شده بود، آژانس دارویی نروژ می‌خواست تعیین کند که آیا واکسن احتمال مرگ را تسریع کرده است یا خیر و درک صحیح تری از خطرات و مزایای آن به دست آورد.

نتیجه‌گیری این بررسی که در ۱۹ ماه مه ( ۱۰روز پیش) به پایان رسید بیانگر آن بود: ارتباط علی بین واکسن فایزر و مرگ به صورت «احتمال» در ده مورد از هر صد مورد، در ۲۶ مورد «ممکن» و در ۵۹ مورد «بعید» در نظر گرفته شده و ۵ نفر باقیمانده غیر قابل طبقه بندی در نظر گرفته شده است.

گروه متخصص ضمن تأکید بر عدم اطمینان قابل توجه در مورد نتیجه گیری، این خطر را پذیرفت که واکنش‌های جانبی به واکسن‌ها در میان بیماران بسیار ضعیف می‌تواند باعث ایجاد یک عارضه بزرگ شود که در بدترین حالت ممکن است منجر به مرگ زودتر شود.

سیگورد هورتمو،  پزشک ارشد آژانس دارویی نروژ گفت: «بیماران ضعیف می‌توانند از واکسیناسیون بهره مند شوند زیرا در صورت ابتلا به ویروس کووید ۱۹ در معرض خطر بیماری جدی و حتی مرگ هستند؛ با این حال، گروه متخصص معتقد است که  برای برخی از این بیماران ضعیف، واکنش‌های جانبی شایع ممکن است در روند جدی تر بیماری آنها نقش داشته باشد».

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=11472

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.