5

بانکداری مجازی و سفری روی ریل کووید ۱۹

  • ۰۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۶
هستی مدبری، کارشناس امور بانکی
بانکداری مجازی و سفری روی ریل کووید ۱۹

بانکداری مجازی و سفری روی ریل کووید ۱۹
ظاهراً Covid-19 صنایع جهان را مختل کرده و روشهای فعلی تجارت را برای شرکتها نیز تغییر داده است. صنعت بانکداری نیز از این تغییر مستثنی نیست. بانکها با تغییر به مدلهای تجاری جدید و ارائه خدمات بانکداری کاملاً دیجیتالی در سال ۲۰۲۱ در حال تغییرند در ادامه انتظارمان را از صنعت بانکداری و روندهای دیجیتالی مرور می‌کنیم.
گرایشهای بانکداری دیجیتال: می‌دانید بیش از نیمی از بزرگسالان کشورهای پیشرفته از طریق لپ تاپ و رایانه شخصی به خدمات مالی خود دسترسی دارند؟ توسعه فناوری‌های ایمن‌تر دلایل کافی برای دیجیتالی شدن است. بانکها به اتوماسیون و مشتریان به خدمات آنلاین نیاز دارند. پاسخ اتوماسیون بانکی ممکن است در هوش‌مصنوعی و محاسبات ابری نهفته باشد. فناوری‌ها می‌توانند به تغییر بانکداری دیجیتال، بدون شعبه، تسهیلات گشایش حساب دیجیتالی و غیره، دیجیتالی شدن خدمات معمول بانکی و ایجاد خدمات جدید کمک کنند.
به عنوان مثال، در پی همه‌گیری کووید -۱۹، بسیاری از مشاغل برای مبارزه با پیامدهای بعدی به جریان نقدی ثابت نیاز خواهند داشت. با کمک هوش‌مصنوعی و تحول دیجیتالی، بانکها می‌توانند محصولات جدیدی را توسعه داده و روند جمع‌آوری وجوه برای پرداخت به موقع دستمزد کارکنان خود را ساده کنند. مشتریان به ترکیبی از خدمات فیزیکی و دیجیتالی دارند. جهت کلی این است: سهولت مالی و اختیار را فراهم کنید، تسهیل استفاده از بانک و پذیرش پرداخت از سایر نقاط جهان تنها با یک کلیک فراهم کنید، زمان و منابع مورد استفاده برای معاملات مالی را کاهش دهید، در سرتاسر جهان فعالیت و مقبولیت آنها را افزایش دهید.
برخی روندهای فعلی بانکداری را با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار می‌دهیم:
۱. شفافیت رادیکال و بانکداری باز
با تمرکز بر روندهای جاری در بانکداری و رقابت فزاینده، بانکها باید با مشتریان خود اعتماد ایجاد کنند. تمایل به ایجاد یک محیط باز و صادقانه برای مشتری، این امر در مورد شفاف سازی تجارت شما بیان حقیقت و پذیرش اشتباهات است. با توجه به آخرین روندهای بانکداری دیجیتال، یک بانک باید به جای اتکا به شیوه‌های معمول خرده فروشی، بر بانکداری باز و شفافیت بیشتر تمرکز کند.
۲. داده ها به عنوان یک ابزار شخصی سازی قابل پیش بینی
هوش‌مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (ML) بازاریابان مالی را تشویق می‌کند تا شخصی‌سازی بیشتری به مصرف کنندگان ارائه دهند. در این عصر دیجیتال، شخصی‌سازی صرفاً به داده‌های اساسی مانند نام مشتری اشاره نمی‌کند. در عوض، شامل شناختن دوست داشتن و دوست نداشتن مشتریان شما و ایجاد بسته‌های منحصر به فرد برای هر مشتری بر اساس نیازها و خواسته‌های آنها است.
۳. ارائه هوش‌مصنوعی خدمات بیشتر
روند بانکداری دیجیتال برای سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که از ربات های مبتنی بر هوش‌مصنوعی برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد ترجیحات مشتری استفاده شود. بازاریابان مالی می‌توانند از این داده‌ها و تجزیه و تحلیل‌های پیشرفته برای ارائه شخصی‌سازی قابل پیش بینی و لذت بردن از مشتریان خود استفاده کنند. با کمک AI و ML یک بانک می‌تواند: نیازهای مشتریان خود را سریعتر در زمان واقعی درک کند، شناسایی و ارائه راه حل‌های پشتیبان داده برای این مشکلات، تجزیه و تحلیل سریعتر را انجام دهید و از داده مفید استفاده کنید تا کارآمدتر شوید.
۴. محاسبات ابَری
رشد چشمگیری در استفاده از رایانش ابَری به راحتی در اینترنت در دسترسند. ما می‌توانیم منتظر یک تغییر عظیم به سمت محاسبات ابری در صنعت بانکداری باشیم زیرا مزایایی به شرح زیر برای بانکها به همراه دارد: بهره‌وری هزینه، مقیاس‌پذیری جهانی، سرعت، امنیت کافی، قابلیت اطمینان، راحتی، کاهش د ادن خطر از دست دادن داده ها در صورت بروز بلایای فیزیکی
۵. اتوماسیون با استفاده از زمان و پول به طور موثر
هنوز شرکتها و بانکهایی وجود دارند که انبوهی از داده‌های دستی را انجام دهند. متأسفانه، مدیران ارشد به جای تدوین استراتژیها مشغول بررسی کارهای دستی هستند. در اینجا نحوه اتوماسیون می تواند فرآیندهای داخلی یک بانک را تغییر دهد: مدیران می توانند برنامه ریزی کرده و تصمیم بگیرند نه اینکه به صورت دستی گزارشها را بنویسند و بخوانند. اتوماسیون می تواند به کاهش هزینه‌ها، افزایش‌کارآیی، صرفه‌جویی در وقت و تمرکز بانک‌ها بر نوآوری کمک کند. به عنوان مثال، هر موسسه مالی می تواند با پیاده سازی سیستم های تشخیص نوری (OCR) از شر وظایف ورود اطلاعات خلاص شود.
۶. قابلیت اطمینان کلید پیشرفت
با افزایش کاربران بانکداری دیجیتال، یک بانک نمی تواند خرابی سرور معیوب داشته باشد. حتی چند دقیقه می تواند شهرت و حسن نیت آنها را در طول چند دهه ایجاد کند. به عنوان مثال، قطع سیستم بانک مرکزی هند منجر به خسارت هنگفتی برای بانک شد. بیش از ۱۶۰۰۰ تراکنش در هر ساعت روی این پلتفرم انجام می‌شود. بنابراین هر دقیقه مهم است. این اشکالات فنی نگرانی‌های زیادی را در مورد شهرت و اعتبار موسسه ایجاد کرده است. بنابراین، بانکها باید زمان و پول قابل توجهی را سرمایه‌گذاری کنند که سیستم های آنها همیشه بدون خطا کار کند.
۷. امنیت و حریم خصوصی
بانکها و سرقت، رابطه موازی دارند. با محصولات و خدمات بانکداری دیجیتال جدیدتر، مشتریان اکنون بیشتر در معرض تهدید از دست دادن پول هستند. امنیت سایبری در حال حاضر به تقاضای عمده مشتریان برای هر بانک دیجیتالی تبدیل شده است. طبق نظرسنجی اخیر، در صورت مواجهه با نقض حریم خصوصی، ۵۸ درصد از مردم استفاده از خدمات یک موسسه مالی را متوقف خواهند کرد. بانکها باید برای جلوگیری از خطرات حملات سایبری، روی سیستم‌های امنیتی سرمایه‌گذاری کنند، ممیزی‌های امنیتی مداوم برای کاهش نقاط ضعف انجام شود. و به مشتریان در مورد امنیت سایبری و نحوه محافظت از خود آموزش دهند.
۸. سرعت و واکنش پذیری
هر بانکی باید سرعت سیستم‌های اداری خود را افزایش دهد. سرعت چیزی است که می‌تواند مزیت رقابتی برای هر بانکی ایجاد کند. در حال حاضر مشاغل باید سریعتر تصمیم بگیرند و از یک شریک بانکی قابل اعتماد و سریع خواسته شود تا وجوه خود را به طور کارآمدتر و سریعتر هدایت کند.
۹. قابلیت استفاده و طراحی بصری
کاربری گرافیکی کاربرپسند و بصری در حال حاضر نیاز اصلی هر سرویس است. برنامه‌های فوق العاده سفارشی محبوب‌تر از ابزارهای کاربردی محدود هستند. مشتریان نمودارها، اینفوگرافیکها و ماژول‌های تعاملی را به جای ورق‌های معمولی Excel ترجیح می‌دهند. بنابراین میتوان عملکردهای جدیدتری از برنامه‌های بانکی در سال ۲۰۲۱ و سالهای آتی انتظار داشت. ما می توانیم انتظار داشته باشیم که برنامه های بصری، جذاب و شیک تری در روندهای آینده دیجیتال معرفی شود.
۱۰. اهمیت تجسم به عنوان یک روند جهانی
نسل فعلی بیشتر از تجسم در برنامه روزمره خود قدردانی می‌کند. اکنون تجربه کاربری نقش مهمی در مزیت رقابتی هر موسسه مالی ایفا می‌کند. در حال حاضر بانکها به طور کامل در ایجاد برنامه های نوآورانه سرمایه گذاری خواهند کرد زیرا مشتریان به همراه قابلیت‌های بیشتر به تجربه کاربران نیاز دارند. انتظار یک آینده دیجیتالی پرهیجان برای صنعت بانکداری مورد توجه است.
در اینجا انتظارات شما در سالهای آینده وجود دارد: هوش‌مصنوعی همچنان در حال رشد است و می تواند به بانک کمک کند تا سیستم امن‌تری برای مشتریان خود ایجاد کند. در شناسایی نیازهای مشتریان مفید باشد و راه حل‌هایی را در زمان واقعی پیشنهاد دهد. یک مثال واقعی از این که چگونه بانکها میتوانند با استفاده از قدرت هوش‌مصنوعی در بازار مزیت رقابتی ایجاد کنند، بانکها تمام تلاش خود را خواهند کرد تا سیستمهای جدیدی بسازند که بتواند خطرات کلاهبرداری و سرقت را کاهش دهد. و پشتیبانی مشتریان با روند رو به افزایش بانکداری بدون شعبه ضروری خواهد شد. ایجاد یک سیستم پاسخدهی در خدمات مجازی و هوشمند، ۲۴ ساعته و ۷ روزه سریع وموثر را برای مشتریان نیاز است.
نتیجه: با تغییرات مستمر و اساسی در فناوری، بانکها می‌توانند متحول شوند. کووید -۱۹ هر صنعتی را در سطح جهان مختل کرده است. بانکها با استفاده از فناوریهای پیشرفته مانند هوش‌مصنوعی، رایانش ابری و یادگیری ماشینی پیشرفته، رقابتی نسبت به سایرین خواهند داشت. سیاستها و استانداردهای بانکها بسیار بازتر و سفارشی‌تر میشود. بانکها محصولات متناسب با نیازهای مشتریان معرفی میکنند. تجسم، حفظ حریم خصوصی و امنیت سایبری در آینده اهمیت بیشتری پیدا میکند.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=16663

برچسب ها

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.