2

آیا با مذاکره میشود مسائل غیر قابل حل را حل کرد؟

  • ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷
آیا با مذاکره میشود مسائل غیر قابل حل را حل کرد؟
مذاکره یکی از بزرگترین امتیازاتیست که بشر برای پیشبرد اهدافش در اختیار دارد،  که می توان گفت کلیدی است بر تمامی درهای بسته.اما به همان اندازه که ساده به نظر میرسد بسیار سخت و پیچیده است .

خبردون– انسان با داشتن قدرت تفکر  و  مذاکره و در نهایت تصمیم  و انتخاب به مخلوقی برتر از سایر مخلوقات مبدل شده؛اما تا چه حد از این ویژگی ها و امتیازات استفاده می کند خود موضوع بسیار مهم و قابل بحثی است.

مذاکره یکی از بزرگترین امتیازاتی است که بشر برای پیشبرد اهدافش در اختیار دارد،  که می توان گفت کلیدی است بر تمامی درهای بسته.اما به همان اندازه که ساده به نظر میرسد بسیار سخت و پیچیده است .

با مذاکره میشود بسیاری از موضوع های غیرقابل حل را حل و فصل کرد اما مطلب بسیار مهمی که در آن وجود دارد میزان آمادگی و پذیرش در طرفهای مذاکره کننده است.

اگر طرفین با آمادگی برای پذیرش دیدگاههای دیگری وارد مذاکره شوند  قدم بزرگی در حل و فصل مشکل بوجود آمده برداشته میشود.

همچنین یک موضوع بسیار مهم در تمامی مسائل عدم خود خواهی درباره ی مشکل مورد مذاکره است؛  اگر طرفهای مذاکره کننده به جای  سودجوییِ شخصی به سودرسانی جمعی بیاندیشند موضوع مورد مذاکره چه در زمینه ی مسایل خانوادگی باشد چه مسائل اجتماعی و یا مسائل کلانِ سیاسی ، به راحتی قابل حل است.

دیگر موضوع مهم در مذاکره اشتیاق طرفین برای حل شدن مشکل مطرح شده  است.

یا بهتر است بگوییم  لازمه ی حلِ تمام مسائل قابل مذاکره پذیرش و اشتیاق طرفین برای حل شدن موضوع است .متاسفانه گاهی اوقات  مذاکره فقط میشود ابزاری برای توجیه ، و یکی از طرفهای مذاکره کننده و گاهی هم طرفین برای حل و فصل موضوع ،وارد گفتگو نمیشوند و به قصد تغییر نظر و انتخاب و عملکردشان‌ شروع به مذاکره نمیکنند ،بلکه  مقصود فقط حضور و خود را مذاکره کننده نشان دادن برای جلوگیری از سرزنش است.که در چنین شرایطی نمیتوان امیدی به حل شدن موضوع داشت.

دیگر موضوع بسیار مهم در مذاکره اعتماد طرفین به یکدیگر است.که در این مورد  طرفین میتوانند یا به سوابق یکدیگر مراجعه کنند و یا در مسائل کلان تر با مکتوب کردن شرایط اعتماد را به وجود آورند‌.

به هر حال بنده همچنان بر این باور هستم که هر موضوعی با مذاکره قابل حل میباشد مشروط بر اینکه موارد ذکر شده در آن رعایت شود .

امید که تلاشمان همواره زیباتر کردن جهان برای زیستن تمام مخلوقات  باشد.

راحله طبرزدی دانش آموخته کارشناسی گردشگری

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=3749

ثبت دیدگاه

  1. مقاله جالبی بود
    روان و تاثیر گذار.
    نگارنده خوب زوایای مذاکره رو بررسی کرده بود امیدوارم مسولین کشور اینو مقاله رو بخونن

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.