0

تابوت ها و مجسمه های تازه کشف شده در مصر به نمایش گذاشته شدند

  • 24 آبان 1399 - 18:45
تابوت‌ها و مجسمه‌های رنگارنگ و مهر و موم شده‌ای که بیش از ۲۵۰۰ سال پیش دفن شده بودند، در یک نمایشگاه موقت در پای هرم معروف استپ جیوسر در ساقرا نمایش داده شدند.

به گزارش خبردون، مقامات باستان شناسی مصر از کشف حداقل ۱۰۰ تابوت باستانی خبر داده اند که برخی شان دارای مومیایی می‌باشند. همچنان حدود ۴۰ مجسمه طلاکاری شده فراعنه نیز از نکروپولیس در جنوب شهر قاهره پیدا شده است.

به نوشته فرارو، تابوت‌ها و مجسمه‌های رنگارنگ و مهر و موم شده‌ای که بیش از ۲۵۰۰ سال پیش دفن شده بودند، در یک نمایشگاه موقت در پای هرم معروف استپ جیوسر در ساقرا نمایش داده شدند.

باستان شناسان تابوتی را باز کردند که در آن یک مومیایی پیچیده شده در پارچه بود. آن‌ها با استفاده از اشعه ایکس ساختار مومیایی باستانی و اینکه بدنش تا چه حدی محافظت شده بود را نشان دادند.

خالد الانانی، وزیر گردشگری و آثار باستانی مصر در یک کنفرانس خبری گفت که موارد کشف شده مربوط به سلسله پطلمیوسی است که تقریباً ۳۰۰ سال، از حدود سال ۳۲۰ قبل از میلاد تا حدود ۳۰ سال پیش از میلاد بر مصر حکومت می‌کرد.

وی گفت: آثار باستانی کشف شده به حداقل سه موزیم قاهره از جمله موزیم بزرگ مصر که در نزدیکی اهرام معروف جیزه ساخته می‌شود، منتقل می‌گردند. وی اضافه کرد که در اواخر امسال کشف دیگری را در ساقرای نکروپولیس اعلام خواهند کرد.

این کشف در منطقه مشهور نکروپولیس آخرین کشف از مجموعه یافته‌های باستان شناسی در مصر است. از ماه سپتامبر، مقامات باستان شناسی حداقل ۱۴۰ تابوت مهر و موم شده یافته اند که اکثرشان مومیایی داشته اند. همه این تابوت‌ها در منطقه ساقرا کشف گردیده اند.

سایت ساقرا بخشی از نکروپولیس در ممفیس پایتخت باستانی مصر است که شامل اهرم معروف جیزه و همچنین اهرام کوچکتر ابوسیر، دهشور و ابو رویش است.

مصطفی وزیری، دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر، روز شنبه به خبرنگاران گفت: باستان شناسان مصری گور‌های دیگری پر از تابوت به خوبی طلاکاری شده، نقاشی شده و تزئین شده را پیدا کردند.

 

 

 

 

 

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=2115

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.