0

آینده بازار های مالی چه می شود؟

  • 19 آبان 1399 - 16:11
گروهی بدون مطالعه کافی و تحلیل اطلاعات مالی به امید سود کوتاه اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار های کرده‌اند، غافل از اینکه بازدهی بالا و غیرمتعارف در کوتاه‌مدت، ناشی از فریبکاری است.

به گزارش خبردون، از نیمه‌های بهار امسال رشد مستمر قیمت ارز بگونه‌ای بود که گویی ریسک ناشی از انتخاب مجدد ترامپ پیش‌خور می‌شد. بطوریکه بسیاری هم در این بازار و هم سایر بازارها برای سود بیشتر و حفظ ثروت خود نسبت به خرید طلا، زمین، ملک، خودرو، اوراق قرضه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سهام شرکت‌های بورسی خصوصا شرکت‌های وابسته به دلار اقدام نمودند. طبیعتا گروهی نیز بدون مطالعه کافی و تحلیل اطلاعات مالی به امید سود کوتاه اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند، غافل از اینکه بازدهی بالا و غیرمتعارف در کوتاه‌مدت، ناشی از فریبکاری است.

به نوشته ایسنا، سیدعلیرضا عظیمی‌پور، کارشناس اقتصادی در ادامه یادداشت خود در روزنامه «جوان» نوشت: حال این سوال مطرح است که اوضاع بازارهای مالی چگونه خواهد شد؟

انتظار می‌رود با تداوم کاهش نرخ ارز در روزهای پیش رو، بیشترین ریزش قیمت‌ها را در بازارهایی شاهد باشیم که وابستگی جدی به دلار دارند. لذا ارز، طلا و خودروهای خارجی که عمدتا بدلایل سفته‌بازی در ماه‌های اخیر از رشد قیمت‌های بالا و حتی حبابی برخوردار بودند و از جمله بازارهایی هستند که فاقد دستگاه نظارتی و یا تنظیم‌کننده قوانین و مقررات هستند، بشدت تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

در مرحله بعد و البته با شدت کمتر، سایر بازارهایی که سرمایه‌گذاران برای حفظ و ارتقای ارزش ذخایرشان در آنها فعال هستند با ریزش و تعدیل قیمت مواجه خواهند شد. بازار ملک و ساختمان، صندوق‌های پایه طلا و سهام شرکت‌های بورسی که قیمت تابلوی آنها در ارتباط مستقیم با ارز قرار دارد، از این دست هستند. قطعا سهام شرکت‌های بورسی که صنایع آنها وابستگی اندکی به ارز دارد و صندوق‌های سرمایه‌گذاری کمترین کاهش را تجربه خواهند کرد.

لذا سرمایه‌گذاران با توجه به اصلاح شاخص بورس طی دو ماه اخیر و همچنین انتشار گزارش‌های عملکرد حسابرسی‌شده شرکت‌ها تا پانزدهم آذرماه، در کنار احتمال ادامه روند کاهش نرخ ارز طی روزهای آینده می‌توانند از فرصت مناسب خرید سهام شرکت‌های مطمئن در بورس با انتظار بازدهی در افق حداقل یک‌ساله بهره ببرند و شاهد ورود سرمایه به بازار بورس باشیم.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=1932

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.