1

اولویت کنونی بورس ،رشد افقی آن است نه عمود آن

  • ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۰
اولویت کنونی بورس ،رشد افقی آن است نه عمود آن
بازار سرمایه متشکل از گزاره های عمودی و افقی است که رشد توامان و متوازان آن دو، تعیین و تضمین کننده رشد اقتصادی است .

خبردون/  کاظم معتمدی- مدرس و پژوهشگر مسائل روز اقتصادی: مدتی است که دست اندرکاران بورسی گزاره های افقی را همچون ورود معامله گران تازه نفس و حرفه ای به ترجیع بند مصاحبه های مطبوعاتیشان اضافه نموده اند که نشان از روزگارخوش پنج درصد مثبتی، خرداد و تیر را دارد.
این گزاره ها بدرستی طراحی گردیده اند و بزنگاه نوسانات نامتعادل زنگی زنگ و نه رومی روم بورسی است اما به نظر می رسد فاقد رنگ و لعاب اجرایی و مسئولیت پذیری است.
بررسی روند کمیت صدور مجوز فعالیت، جهت فعالین حرفه ای این بازاردر چند سال گذشته، بیانگر این واقعیت است که علیرغم رشد چند برابری گزاره ها و متغیرهای بازار سرمایه که عمدتاً عمود بازار را هدف قرار داده اند، شاهد رشد محدود و نامتوازن بسیاری از متغیرهای افقی بوده ایم به گونه ای که در سال های اخیر هیچ تفاوت عمده ای در تعداد کارگزاری ها،سبدگردان ها، نهاد های واسط وجوه، مشاورین سرمایه گذاری، هلدینگهای سرمایه گذاری و غیره نبوده ایم .
باید اعتراف نمود که بازار سرمایه همچون سایر بازارها، رشد متوازان و توامان عمودی و افقی، در سطح تمام گزاره ها را می طلبد که اگر چنین می بود نه شاهد شاخص ۲ میلیون و اندی “رومی رومی” مرداد می بودیم و نه افت “زنگی زنگی” ۱ میلیون دویست آبان را به عزا می سرودیم.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=3367

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.