2

تلکیف چک های قدیمی در قانون جدید چه می شود؟

  • ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۸
تلکیف چک های قدیمی در قانون جدید چه می شود؟
تا زمان پایان برگ‌های دسته چک‌های طرح قدیم، تمامی روند صدور و وصول آن‌ها طبق روال سابق انجام می‌شود و نیازی به ثبت در سامانه صیاد ندارند.

به گزارش خبردون، صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک از ۲۰ دی ماه سالجاری به صورت اختیاری می‌توانند فرایندهای ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد از طریق برنامک‌های موبایلی مورد تایید بانک مرکزی انجام دهند.

به نوشته ایسنا، در راستای اجرای قانون جدید چک، طبق اعلام بانک مرکزی تا سه روز دیگر دسته چک‌های جدید روانه بازار می‌شوند.

در این بین، هنوز میزان قابل توجهی چک‌های قدیمی که براساس قانون جدید فعالیت نمی‌کنند، بین مردم مبادله و استفاده می‌شود. بنابراین، باید مشخص شود که تکلیف چک‌های موجود در بازار از قبل چه می‌شود و آیا آن‌ها برای نقل و انتقال نیاز به ثبت در سامانه صیاد دارند یا خیر؟

بدین منظور، براساس اطلاعیه‌های بانک مرکزی تا زمان پایان برگ‌های دسته چک‌های قدیمی و دریافت دسته چک‌های با ظاهر و مندرجات جدید، صدور و وصول چک‌ها به روال سابق انجام می‌شود.

بنابراین، چک‌های قدیمی می‌توانند به شکل سابق کارسازی و در وجه حامل نیز صادر شوند و محدویت‌های شدیدتری که برای چک‌های برگشتی در قانون جدید درنظر گرفته شده است، برای چک‌های طرح قدیم اعمال نمی‌شود.

همچنین، نقل و انتقال چک‌های کنونی، طبق روال سابق موجود است و نیازی به ثبت در سامانه صیاد ندارد که با این تفاسیر چک‌های طرح قدیم تا زمان پایان برگ‌های دسته‌ چک‌هایشان می‌توانند در وجه حامل صادر و پشت نویسی شوند.

علاوه براین، امروز نیز بانک مرکزی اعلام کرد که از شنبه قابلیت ثبت، تائید و انتقال اختیاری چک در سامانه صیاد از طریق برنامکهای موبایلی مورد تایید بانک مرکزی انجام میشود اما با عرضه چک‌های با ظاهر و مندرجات جدید که زمان انتشار آن توسط بانک مرکزی اعلام خواهد شد، طبق قانون ثبت در سامانه صیاد برای این نوع از چک‌ها، اجباری خواهد شد.

براین اساس تمام صادرکنندگان چک می‌توانند با مراجعه به برنامک‌های کاربردی موبایلی ( که اسامی آن‌ها در تارنمای شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت (شاپرک) و همچنین از طریق درگاه‌های نوین بانک‌ها و موسسات اعتباری (اینترنت بانک و همراه بانک) منتشر می‌شود)، اطلاعات چک‌هایی که قصد صدور آن را دارند، در سامانه صیاد ثبت کنند.

علاوه براین، دریافت‌کنندگان چک نیز در صورت ثبت چک از سوی صادرکننده آن، امکان استعلام چک ثبت شده به نفع خود را از طریق برنامک‌های موبایلی داشته و پس از حصول اطمینان از تطبیق اطلاعات مندرج در فیزیک چک با اطلاعات ثبت شده در سامانه صیاد، می‌توانند اطلاعات چک را تائید یا رد کنند.

همچنین، چنانچه دریافت‌کننده چک متمایل به انتقال چک به شخص ثالث یا ذی‌نفع جدید باشد؛ پس از تائید چک، امکان انتقال چک به شخص ثالث برای وی فراهم است.

با این تفاسیر، نحوه استفاده از برنامک‌های موبایلی برای صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک به شرح زیر است:

نحوه استفاده صادرکنندگان چک از برنامک های موبایلی

صادرکننده چک می‌تواند با در اختیار داشتن یکی از کارت‌های بانکی صادر شده از سوی بانکی که دسته چک وی را صادر کرده و با استفاده از سیم‌کارت متعلق به خود از طریق برنامک موبایلی، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک که قصد صدور آن را دارد، وارد منوی ثبت چک شده و اطلاعات چک صادره خود شامل تاریخ، مبلغ و مشخصات ذی‌نفع را وارد کند.

نحوه استفاده گیرندگان چک از برنامک‌های موبایلی

گیرنده چک نیز می‌تواند با در اختیار داشتن هریک از کارت‌های بانکی خود و سیم‌کارت متعلق به خود، از طریق برنامک موبایلی، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک دریافتی، وارد منوی تائید چک شده و اطلاعات چک ثبت شده به نفع خود را با اطلاعات مندرج در برگه چک تطبیق داده و مراتب تائید و یا عدم تائید خود را اعلام کند. پس از تائید چک، گیرنده می‌تواند چک ثبت شده را به ذی‌نفع جدید منتقل کند.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=4118

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.