1

روحانی در نشست خبری خود از اقتصاد چه گفت؟

  • ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۶
روحانی در نشست خبری خود از اقتصاد چه گفت؟
حسن روحانی، رئیس جمهوری در نشست خبری عصر امروز درباره مسائل مختلف از جمله مباحث اقتصادی اظهاراتی را بیان کرد.او گفت: مردم در زندگی روزمره‌شان دچار مشکل هستند؛ اما ما دیگر بحران سال ۹۱ و صف طولانی نداریم.

به گزارش خبردون، مهمترین اظهارات حسن روحانی که خبرگزاری‌های مختلف گزارش داده‌اند عبارتند از:

ـ مردم در زندگی روزمره‌شان دچار مشکل هستند؛ اما ما دیگر بحران سال ۹۱ و صف طولانی نداریم. یک بخشی از مشکلات به جنگ اقتصادی ربط دارد و بعضی موارد هم ضعف مدیریت یا برخورد با متخلفان است.

ـ هفت سال گذشته را به دو بخش قبل از جنگ تحمیلی اقتصادی و دوران جنگ تحمیلی اقتصادی باید تقسیم کنیم. سال۹۳ به رشد مثبت اقتصادی رسیدیم و تورم را ۱۵ درصد کاهش دادیم. درآمد نفتی قبل از دولت یازدهم حدود ۱۰۰میلیارد دلار در سال بوده و در دولت بطور متوسط ۵۲میلیارد دلار بود بالاترین رشد اقتصادی را سال ۹۵ داشتیم. حق هسته‌ای را برای مردم ایران تثبیت کردیم و کشور را از PMD و مسائل سخت آژانس رها کردیم. اقداماتی که در این مدت انجام دادیم مدیریت قابل قبولی بوده؛ ۹۳ تا ۹۶ کشور را از تورم و رکود نجات دادیم.

ـ وعده‌ ما به مردم، تعامل با جهان، برداشتن تحریم‌ها و تثبیت حق هسته‌ای بود.

ـ لایحه بودجه را پیش از موعد مقرر تقدیم مجلس کردیم. لوایح مهم ما متاسفانه چه در مجلس دهم و چه در این مجلس هنوز به تصویب نرسیده؛ لوایح تعارض منافع، مبارزه با فساد و شفافیت. بحث انتخابات را پیش‌ رو داریم و امیدوارم انتخاباتی پرشور با حضور همه گروه‌های سیاسی برگزار شود.

ـ تلاش ما این است که واکسیناسیون کرونا را در یک موعد زمان ‌نزدیک آغاز کنیم؛ چه با واکسن خارجی و چه با تولید داخل.

ـ یکی از کارهایی که با آن مواجهیم برداشتن تحریم‌هاست. همه دنیا به آمریکا فشار می‌آورند که باید به برجام برگردد. یکی از خدمات دولت دوازدهم این‌ بود که برجام را نگذاشت نابود شود؛ ترامپ دنبال نابودی برجام بود و در داخل کشور هم عده‌ای دنبال نابودی برجام بودند. مذاکرات برجام بی‌نقص نبوده. بی‌نقص‌ فقط خداست. یک توافق بی‌سابقه بوده است. عده‌ای می‌خواستند برجام را نابود کنند ولی ما حفظش کردیم. برجام با دست و پای شکسته سه بار ترامپ و آمریکا را مفتضح کرد.

ـ پایان تحریم به معنای این است که مردم به یکی از حقوق حقه خود دست یافته‌اند و تروریسم اقتصادی شکست‌ خورده است. دولت نخواهد گذاشت که عده‌ای بخواهند پایان تحریم را به تعویق بیندازند. تحریم باید بشکند که این حق مردم است؛ اگر همه به تعهدات خود برگردند ما هم بازخواهیم گشت. سامانه تجارت را راه‌ انداختیم؛ ببینید برخی که می‌خواهند سامانه کامل کار نکند چه می‌کنند! شکایت به این دادگاه و … چون نمی‌خواهند انبارها رو شود.

ـ نقطه ضعفی برای بودجه ۱۴۰۰ قائل نیستیم چون به بهترین نحو تنظیم شده است. نفت و میعانات را در این‌ بودجه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در نظر گرفته‌ایم. سال آینده تا پایان سال به طور متوسط روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات تولید خواهیم کرد. ما شوخی نداریم.

ـ دولت همه تلاش خود را انجام می‌دهد که در اولین فرصت ممکن تحریم ظالمانه را از دوش مردم بردارد؛ همین ساعت هم ممکن باشد به ساعت بعد موکول نمی‌کنم. هر زمانی که طرف مقابل به تعهدات خود برگردد ما هم برمی‌گردیم.

ـ ما در دولت وزیری که حامی مصرف‌کننده باشد نداریم. پیشنهاد تشکیل وزارت بازرگانی را دادیم؛ آخرین روز، مجلس دهم تصویب کرد که یک جمله ایراد داشت و این مجلس که می‌توانست آن را در ۲ دقیقه رفع کند رسیدگی نمی‌کند. بعضی‌ها فکر می‌کنند مجلس نماینده ملت است و ‌دولت نیست! مردم هستند که دولت را انتخا‌ب کرده‌اند.

ـ مشکلات در کشور عوامل متعددی دارد؛ برخی ساختاری است و برای سال‌ها پیش است. مدیریت ما که فرق نکرده؛ چطور در سال ۹۵ و ۹۴ ثبات ارز بود؟ ما در تحریم نیستیم؛ ما در جنگ تمام‌عیار اقتصادی هستیم. با تمام قدرت روبه‌روی ایران آمدند تا اگر یک کشتی خواستیم نفت بفروشیم نگذارند.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=3189

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.