0

چرا قیمت طلا و ارز در بازار ایران دوباره صعودی شد؟

  • 21 آبان 1399 - 14:38
نرخ فروش سکه طرح جدید صبح امروز چهارشنبه به ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید و سکه طرح قدیم با قیمت ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته شد. 

خبردون– ظهر امروز نرخ سکه و طلا تفاوتی با معاملات ابتدایی روز چهارشنبه نداشت و سکه طرح جدید با قیمت ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته شد.

قیمت انواع سکه و طلای ۱۸ عیار

 

سکه طرح قدیم

۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

 

سکه طرح جدید

۱۳ میلیون تومان

۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

 

نیم سکه
شش میلیون و ۸۰۰ هزار تومان

هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

 

ربع سکه
چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

پنج میلیون و ۱۰۰ هزار تومان

 

سکه گرمی
دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

دو میلیون و ۶۵۰ هزار تومان

 

مثقال طلا ۱۸ عیار

پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

 

گرم طلا ۱۸ عیار

یک میلیون و ۲۲۳ هزار تومان

صبح امروز نرخ فروش دلار در معاملات بازار آزاد به ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان رسید و یورو با قیمت ۳۲ هزار و ۷۵۰ تومان فروخته شد. همچنین در بازار آزاد دلار و یورو به‌ترتیب با قیمت ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان و ۳۲ هزار و ۶۰۰ تومان خریداری می‌شوند.

ظهر امروز قیمت دلار ۵۰ تومان نسبت به معاملات ابتدایی امروز در بازار آزاد ارزان‌تر شد و به ۲۷ هزار و ۶۵۰ تومان رسید. یورو هم با کاهش ۱۰۰ تومانی، ۳۲ هزار و ۶۵۰ تومان برای فروش قیمت‌گذاری شد.

نرخ ارز در معاملات بازار آزاد

دلار

۲۷ هزار ۵۵۰ تومان

۲۷ هزار ۶۵۰ تومان

یورو

۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان

۳۲ هزار و ۶۵۰ تومان

درهم امارات

هفت هزار و ۵۰۵ تومان

هفت هزار و ۵۲۵ تومان

لیر ترکیه

سه هزار و ۳۸۰ تومان

سه هزار و ۴۰۰ تومان

نرخ ارز، دلار، سکه، طلا و یورو در بازار ۲۱ آبان ۹۹؛ افزایش قیمت طلا و دلار در بازار امروز

چرا سکه و طلا دوباره گران شد؟
بعد از اینکه جو بایدن به عنوان رئیس جمهور منتخب آمریکا معرفی شد، قیمت‌ها در بازار سکه، طلا و ارز با کاهش قابل توجه‌ای روبرو شد، اما این قضیه ماندگار نبود و با افزایش قیمت ارز، سکه و طلا نیز دوباره سیر صعودی خود را آغاز کردند.

به نوشته فرارو، برخی فعالان بازار سکه، طلا و ارز باور دارند، افزایش دوباره قیمت‌ها تنها اصلاحی موقت در مسیر نزولی دلار و سکه بوده است و بازار‌ها طی روز‌های آتی بار دیگر با افزایش فروش مواجه خواهند شد. از نگاه این عده زمانی که قیمت‌ها به یکباره نزولی می‌شوند، بسیاری از معامله‌گران دچار ضرر‌های سنگینی شده و در نتیجه سعی می‌کنند با بالا آوردن قیمت‌ها کمی از میزان زیان خود بکاهند. در واقع آن‌ها در قیمت‌های بالایی عموما اقدام به خرید کرده‌اند و افت شدید قیمت‌ها، به آن‌ها فرصت فروش نداده است. آن‌ها برای فروش سکه و دلار‌های بالا خرید، تحرکات خود را در بازار بالا می‌برند. زمانی که این دسته در اصطلاح معامله‌گران، مال خود را خالی می‌کنند، بازار بار دیگر در مسیر نزولی قرار می‌گیرد.

با این حال، این دیدگاه یک دسته از فعالان حاضر در بازار ارز است. گروهی هم باور دارند، دلار تغییر ریاست‌جمهوری آمریکا و پیروزی بایدن را پیشخور کرده است. در نتیجه این دسته باور دارند که قیمت دلار کف خود را دیده است و از این پس بیشتر از کاهش قیمت در مسیر صعود قرار خواهد داشت. به باور آن‌ها، در وضعیت اقتصاد تغییر کلانی رخ نداده است و آمریکا هم به برجام بازنگشته است که قیمت‌ها دچار ریزش خاصی شوند. این گروه باور دارند بازار طی یک جو روانی با افت سنگینی مواجه شد و از این پس راه صعودی را در پیش خواهد گرفت.

چرا سکه و طلا دوباره گران شد؟طلا و سکه تحت تاثیر دلار دوباره گران شد
ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه قیمت سکه و طلا این روز‌ها تحت تاثیر نوسان قیمت دلار است، گفت: بعد از انتخابات آمریکا دلار با توجه به جو خوشبینی که ایجاد شد، با کاهش روبرو شد و به تبع آن نیز طلا و سکه نیز کاهش قیمت پیدا کردند، اما طی دو روز اخیر دلار با افزایش محسوسی مواجه گشت، که این مسئله در بازار سکه و طلا نیز بسیار اثر گذاشت و موجبات افزایش قیمت‌ها را فراهم آورد.

وی با اشاره به اینکه بازار طلای داخل این روز‌ها اثرگذاری کمتری از بازار جهانی طلا دارد، افزود: روز دوشنبه که خبر درست شدن واکسن کرونا مخابره شد و بر اساس آن امید‌ها برای تولید واکسن در سطح وسیع ایجاد شد، طلا در بازار‌های جهانی با کاهش نزدیک ۱۰۰ دلاری همراه شد، اما متاسفانه این موضوع در بازار داخل انعکاس پیدا نکرد و طلا تحت تاثیر افزایش نرخ ارز نیز سیر صعودی به خود گرفت.

محمدولی اظهار داشت: این روز‌ها طلا و سکه در بازار داخل تابع قیمت ارز است و تا زمانیکه دلار نوسان قیمتی را تجربه کند، سکه و طلا نیز بالا پایین خواهد شد، در حال حاضر در چنین شرایطی که بازار پرنوسانی است، تقاضا نیز در بازار بسیار کم است، همه منتظر هستند تا ببینند، سمت و سوی قیمت‌ها چگونه خواهد شد، تا بعد از آن اقدام به خرید کنند، ما نیز به عنوان صنف از این وضعیت راضی نیستیم، زیرا که کسب و کارمان نیز با این تلاطمات چند وقت آسیب فراوانی دیده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: در حال حاضر پیش بینی‌های کلی حاکی از آن است که به دلیل انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا، نرخ دلار به صورت کلی جهت گیری کاهنده خواهد داشت، البته در این زمینه مدیریت بازار از سوی بانک مرکزی از اهمیت بسزایی برخوردار است، در حال حاضر به دلیل اینکه دولت شرایط ترخیص کالا‌های رسوب کرده در گمرک را تسهیل کرده، تقاضا از سوی واردکنندگان برای ارز بالا رفته و این مسئله خود یکی از دلایل افزایش قیمت دلار در این دو روز اخیر است.

چرا سکه و طلا دوباره گران شد؟
معاملات فردایی در بازار سکه موجب افزایش قیمت ها می شود

دردسر معاملات فردایی
وی ادامه داد: همچنین معاملات فردایی در بازار سکه، طلا و ارز نیز از دیگر مشکلاتی است که باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود، انجام این معاملات در فضای مجازی که بعضا نیز بسیاری از آن‌ها صوری است، باعث التهاب در بازار می‌شود، ما انجام چنین معاملاتی را ممنوع کرده ایم که به صورت کاغذی باشد، در این زمینه با این دلالان برخورد صورت گرفت، که این رویه باید ادامه پیدا کند، زیرا این چنین معاملاتی فضای روانی بازار را بهم می‌ریزد و باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود.

محمدولی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد تقاضای موجود در بازار مرتبط با خرید سکه و طلای آبشده است، یادآور شد: خرید سکه از گذشته به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن مطرح بوده که انجام می‌شده و طی ماه‌های اخیز نیز به دلیل افزایش قیمت زیادی که صورت گرفت، تقاضا برای خرید سکه با افزایش بسیار زیادی همراه شد، این در حالی است که خرید طلای خام یا همان آبشده نیز به دلیل اینکه حاشیه سود بیشتری نسبت به خرید مصنوعات طلا دارد، با اقبال روبرو است، مردم به دلیل اینکه طلای آبشده اُجرت و مالیات ندارد، راغب هستند، به خرید اما باید توجه داشته باشند، که انجام این کار همراه با ریسک است.

وی خاطر نشان ساخت: به دلیل اینکه هنگام خرید طلای آبشده هیچگونه سند و فاکتور رسمی صادر نمی‌شود، اگر کسی که اقدام به خرید می‌کند، اگر در این زمینه دارایی تخصص و مهارت نداشته باشد، ممکن است دچار ضرر و زیان شود، زیراکه اگر مشکلی در وزن و یا عیار طلای آبشده به وجود بیاید، به دلیل اینکه فاکتور رسمی به مشتری داده نمی‌شود، او نمی‌تواند شکایتی را مطرح کند، با توجه به این موضوع افراد اگر در این کار دقت لازم را به عمل نیاورند، با صدمات جبران ناپذیری روبرو خواهند شد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: در حاضر این امیدواری وجود دارد که بازار به زودی به ثبات برسد، زیرا که این وضع به نفع همه است و در چنین شریطی همه می‌توانند کار خود را انجام دهند، بنابراین باید منتظر ماند و مشاهده کرده که دلار در چه بازه‌ای آرام خواهد گرفت، به تبع این موضوع وضعیت طلا و سکه نیز مشخص می‌شود.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=1999

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.