1

لزوم استاندار های جهانی در تولید واکسن کرونا ایرانی

  • ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۷
لزوم استاندار های جهانی در تولید واکسن کرونا ایرانی
رئیس جمهور گفت: رعایت استانداردهای بهداشتی پذیرفته شده جهانی در رابطه با واکسن داخلی و خارجی ضروری است.

به گزارش خبردون، برنامه‌های استمرار و گسترش واکسیناسیون کرونا در جلسه عصر چهارشنبه رؤسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور بررسی شد.

این برنامه شامل اصول اخلاق پزشکی واکسیناسیون، اهداف و مراحل مختلف زمان بندی ها بر اساس دریافت محموله‌های واکسن، اولویت بندی گروه‌های هدف و نحوه دستیابی به اهداف، پشتیبانی و ملزومات لازم برای واکسیناسیون، مدیریت داده‌های عملیات و پایش و ارزیابی واکسیناسیون، محل ارائه خدمت و نیروی مورد نیاز و آموزش آنان، نحوه مراجعه افراد و امنیت واکسیناسیون است.

رئیس جمهور در این جلسه با اشاره به تجارب درخشان ایران طی دهه‌های گذشته در امر واکسیناسیون در مقابله با بیماری‌های مختلف، گفت: بی تردید با بهره گیری از این تجارب، امیدواریم در تولید، تأمین و اجرای واکسیناسیون مردم در مقابل بیماری کووید ۱۹ به موفقیت چشمگیری دست یابیم.

روحانی افزود: اگرچه واکسیناسیون با محوریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می‌گیرد اما همه کمیته‌های دیگر ستاد ملی و قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا با توجه به مراحل مختلف و پیچیدگی‌ها، حساسیت‌ها و جمعیت آماری بالا برای واکسیناسیون، باید با مأموریت‌ها و شرح وظایف مشخص با کمیته بهداشت و درمان همکاری کنند و قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا با تشکیل یک کارگروه ویژه نیز موظف است برای هماهنگی سایر دستگاه‌های مرتبط در کشور، اقدامات لازم را به عمل می‌آورد.

رئیس جمهور رعایت استانداردهای بهداشتی پذیرفته شده جهانی در رابطه با واکسن داخلی و خارجی را ضروری خواند و گفت: استانداردهای پذیرفته شده باید به گونه‌ای رعایت شود که اعتماد عمومی را حفظ و سلامت مردم را تضمین نماید.

روحانی همچنین در این جلسه کمیته تبلیغات را موظف کرد با همکاری کمیته بهداشتی و درمانی، اطلاع رسانی و پاسخگویی به هنگام و رفع ابهامات احتمالی را در دستور کار قرارداده و با همکاری و به کارگیری ظرفیت رسانه‌های کشور، در رسانه ملی و فضای مجازی، ضمن آگاهی بخشی مؤثر جلب مشارکت عمومی را امکان پذیر کند و تمامی مراحل واکسیناسیون را با شفافیت و دقت برای مردم توضیح داده و از هرگونه رفتاری که موجب خدشه به اعتماد عمومی شود، جلوگیری کند.

روحانی با اشاره به برخی اظهارات درخصوص ساخت و خرید واکسن و دامن زدن به دوگانه واکسن داخلی و خارجی، گفت: رویه پذیرفته شده و استاندارد مبتنی بر تجارب جهانی نه تنها در حوزه واکسیناسیون و درمان بیماری‌هایی چون کرونا که در تمامی زمینه‌های تأمین بهداشت و سلامت مردم اقتضا می‌کند هم با تکیه بر توانایی‌ها و ظرفیت‌های داخلی و هم با بهره گیری از تجارب و دستاوردهای مطمئن و تأیید شده جهانی اقدامات مؤثر را بعمل آوریم.

رئیس جمهور افزود: در این خصوص حتی کشورهایی که اکنون به واکسن کرونا دست یافته اند نیز خود را بی نیاز از خرید واکسن تولید سایر کشورها نمی‌دانند و از ظرفیت‌های ملی و بین المللی در این زمینه بهره می‌برند.

روحانی خاطرنشان کرد: از این نظر ایجاد فضای دوگانه، جدای از آنکه موجب خدشه به اعتماد عمومی می‌شود، به سلامت مردم نیز آسیب جدی وارد خواهد کرد.

رئیس جمهور تاکید کرد که اطلاع رسانی در این مسیر، باید توأم با صداقت، شفافیت و پاسخگویی مسوولانه باشد.

روحانی همچنین با تاکید بر ضرورت پرهیز از عادی انگاری در برخورد با کرونا، اظهارداشت: باید با اطلاع رسانی وسیع و دقیق، از این تلقی غلط که با توجه به آغاز مراحل خرید واکسن و یا تولید آن در داخل، ضرورتی برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیست، جلوگیری شود و کماکان با توجه به فصل سرما و ویروس کرونای انگلیسی ضروری است که مردم با رعایت دقیق پروتکل‌ها، همچنان از برگزاری تجمعات غیر ضروری خودداری کنند.

در ادامه این جلسه قرارگاه عملیاتی و کمیته بهداشتی و درمانی ستاد مقابله با کرونا گزارشی را وضعیت شهرهای زرد، نارنجی و قرمز و شناسایی کرونای انگلیسی در ایران و اقدامات انجام شده برای مقابله با آن، ارائه کرد.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=4130

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.