1

ایران ماهانه ۹ کیلو اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید می کند

  • ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۵
ایران ماهانه ۹ کیلو اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید می کند
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در مدت ۲۴ ساعت فرآیند تولید غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را راه اندازی کردیم. در هر ساعت بین ۱۷ تا ۲۰ گرم می‌توانیم تولید داشته باشیم. ماهانه ۸ الی ۹ کیلوگرم تولید خواهیم داشت.

به گزارش خبردون، علی اکبر صالحی در حاشیه مراسم بزرگداشت چهلمین روز شهادت دکتر فخری زاده در مصاحبه با خبرنگاران افزود: در غنی سازی ۲۰ درصد وقتی مجلس قانون را تصویب کرد، خود را ملزم به اجرای قانون دانستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: رئیس جمهور هم دستور تامین بخشی از نیازهای مالی قانون را در سال ۹۹ و غنی سازی ۲۰ درصد را دادند و ۲۰ درصد را بعد از طی کردن تشریفات آژانس ، به لحاظ فنی در مدت ۲۴ ساعت توانستیم ۲۰ درصد را راه بیندازیم و ساعتی ۱۷ تا ۲۰ گرم غنی سازی ۲۰ درصدی می شود و الآن تولید و پایدار شده است.

صالحی افزود: ماهانه ۸ الی ۹ کیلوگرم توان تولید داریم تا به ۱۲۰ کیلوی تکلیف شده در قانون برسیم و ۲۰ درصدی که ظاهرا متوقف بود و تصویر می کردند نابود شده است در مدت ۲۴ ساعت راه اندازی شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما برای ۵ سال رآکتور تحقیقاتی تهران سوخت داریم و این ۲۰ درصد هم ذخیره خواهد بود و انباشته خواهد شد لذا فعالیت های سازمان هیچکدام متوقف و کند نشده است .

صالحی افزود: الان در حال نصب ۱۰۰۰ سانتریفیوژ IR2n هستیم و دو آبشار نصب شده و در حال کار است یعنی بیش از ۳۲۰ سانتریفیوژ IR2n‌ نصب شده و در حال نصب است و تا دو سه ماه آینده طبق قانون که باید ۱۰۰۰ دستگاه نصب کنیم زودتر هم انجام خواهد شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: ۱۰۰۰ سانتریفیوژ IR6 هم تا یکسال آماده خواهد شد و رئیس جمهور هم دستور مقتضی برای تامین مالی را داده اند و مطابق درخواست مجلس درست در محدوده های زمانی و حتی زودتر کار پیش می رود.

دکتر صالحی درباره فعالیت های سازمان انرژی اتمی گفت: سازمان انرژی اتمی حدود ۲۰ هزار نیرو با فعالیت های گسترده دارد، از ساخت دو نیروگاه اتمی در بوشهر که در حال انجام است و بزرگترین صنعتی کشور است که ۱۰ میلیارد دلار هزینه دارد، در اکتشاف و استخراج فعالیت های گسترده ای داریم و به طور متوسط تا سه چهار سال قبل چهار الی ۵ تن کیک زرد تولید می کردیم که به ۳۰ تن رسیده و امسال تا ۴۰ تن افزایش می یابد.

توسعه فعالیت های سازمان انرژی اتمی

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: این فعالیت ها روز به روز گسترده تر می شود و ساخت رآکتور تحقیقاتی اراک و آب سنگین و موارد استفاده های گوناگون از آب سنگین فعالیت های زیادی شده است و در ساخت مرکز یون درمانی در البرز که بزرگترین و بی نظیرترین بیمارستان غرب آسیا خواهد بود پیشرفت خوبی داشته ایم و فقط ۲۰۰ میلیون یورو تجهیزات دارد و ساختمان آن با ۱۰۰۰ میلیارد تومان در حال ساخت است که شهریور مرحله اول آن بهره برداری می رسد.

دکتر صالحی افزود: مرکز رادیو دارو تترا داریم که بزرگترین مرکز رادیو داروی غرب آسیا خواهد بود ۳۷ هزار مترمربع وسعت و ۶۰ میلیون یورو تجهیزات دارد و بزرگترین تولید کننده رادیو دارو در منطقه وسیعی از آسیا خواهیم بود که هم اکنون با بضاعت اندک که در حال کار هستیم به ۱۰ الی ۱۱ کشور صادرات داریم و برغم محدودیت ها حتی به اروپا صادر خواهیم کرد.

فعالیت های سازمان رو به گسترش است و این فعالیت ها مستلزم آن است که ما نیروی جوان جذب کنیم، همانطور که تعدادی از نیروها بازنشسته می شویم نیروهای جوان وارد می شود و سالانه چند صد نیروی جدید جذب می کنیم تا توازنم برقرار باشد و نوید می دهم سازمان با قوت و قدرت در حال پیشرفت است و هیچ بخشی از سازمان راکد نبوده است .

نام گذاری نگین سایت هسته ای تهران به نام شهید فخری زاده

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: امروز مراسم چهلمین روز شهادت دکتر فخری زاده در سازمان انرژی اتمی با حضور مهمان های گرانقدر برگزار شد و طی این مراسم به پاس خدمات ماندگار این شهید بزرگوار نگین سایت هسته ای شهید شهریاری یعنی رآکتور تحقیقاتی تهران را به نام شهید فخری زاده نام گذاری کنیم.

صالحی افزود: شهدا که زنده اند و نزد خدا روزی می گیرند و نام این بزرگواران در کتاب زرین انقلاب اسلامی تا ابدیت ثبت شده است ، اما ما هم به پاس خدمات این عزیز بزرگوار بر خود فرض دیدیم که بهترین جای سازمان انرژی اتمی به نام این شهید عزیز نام گذاری شود که ما هر وقت در این مرکز کاری انجام دهیم با نام ایشان روبرو شویم و فراموش نکنیم که چه ایثارها و چه از خودگذشتگی هایی شهدای ما انجام دادند.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: اگر این خودگذشتگی ها و ایثارها مثل شهیدان ما نبودند یقینا جمهوری اسلامی در این جایگاه عزتمند قرار نداشت، ما به پاس خدمات این بزرگان هر آنچه در توان داریم سعی می کنیم نامشان را ثبت و ابدی کنیم که کوچکترین کاری است که می توانستیم انجام دهیم.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=4076

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.