1

آخرین خبر ها از اغتشاشات آمریکا

  • ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
آخرین خبر ها از اغتشاشات آمریکا
کنگره آمریکا برای تأیید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور تشکیل جلسه داده است.

خبردون– طبق قانون، کنگره باید نتایج همه ایالت‌ها را تایید کند. با این حال، هجوم هواداران معترض ترامپ به ساختمان کنگره اوضاع را به سمت دیگری برد. با این اتفاقات و تایید مرگ ۴ نفر تاکنون روند خشونت تا حدی متوقف شده و بررسی نتایج ادامه دارد.

 

ترامپ چند توییت خلاف مقررات توییتر را پاک کرد تا تعلیق حسابش به پایان برسد۱۳۹۹/۱۰/۱۸ – ۱۱:۱۱
یک سخنگوی توییتر به خبرنگار بلومبرگ گفته است که دونالد ترامپ چند توییت خلاف مقررات توییتر را پاک کرده است.

به این ترتیب تعلیق حساب او به پایان می‌رسد و او حساب کاربری‌اش را پس خواهد گرفت.

توییتر، اینستاگرام و فیسبوک حساب‌های دونالد ترامپ را پس از آن تعلیق کردند که او ادعای تقلب را تکرار کرد و گفت نارضایتی‌های هوادارانش را درک می‌کند.

اعتراض به نتایج انتخابات پنسیلوانیا در سنا رد شد۱۳۹۹/۱۰/۱۸ – ۱۱:۰۷
سنای آمریکا با اکثریت بزرگ مخالفت با نتایج انتخابات پنسیلوانیا را رد کرد.

البته هفت نفر از سناتورها در حمایت از آن رای دادند. میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در کنگره، گفت انتظار ندارد که در جلسه کنونی سنا مخالفت دیگری به بحث گذاشته شود.

پومپئو: مجرمان باید فورا محاکمه شوند۱۳۹۹/۱۰/۱۸ – ۱۰:۱۶
مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی توییتری نوشت: یورش به کنگره غیر قابل قبول است. بی قانونی و غارت… در اینجا یا جای دیگری در جهان، همواره غیر قابل قبول است. من به نقاط بسیاری در جهان سفر کرده ام و همواره حامی حق مردم برای اعتراضات مسالمت آمیز برای باورها و مساله هایشان بوده ام.

پامپئو تاکید کرد: اما خشونت و به خطر انداختن جان دیگران از جمله کسانی که وظیفه حفظ امنیت ما را بر عهده دارند، در داخل و خارج غیر قابل تحمل است. باید فورا مجرمانی که مرتکب این شورش شدند، به پای میز محاکمه آورد.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه “آمریکا بهتر از آن چیزی است که امروز دیدیم” گفت او “دموکراسی دست اول را در بهترین حالت خود” دیده است.

درخواست ۱۷ نماینده از از مایک پنس: با فعال سازی متمم ۲۵ قانون اساسی، ترامپ را برکنار کنید۱۳۹۹/۱۰/۱۸ – ۱۰:۱۳
کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا در بحبوحه اعتراضات، در نامه‌ای به مایک پنس از او خواستند با استفاده از متمم بیست و پنجم قانون اساسی برای حذف دونالد ترامپ از قدرت اقدام کند.

این گروه ۱۷ نفری به رهبری دیوید سیسیلین از رود آیلند و تد لو از کالیفرنیا گفتند، ترامپ نشان داده است که به حفاظت از دموکراسی و انجام وظایف ریاست جمهوری تمایلی ندارد.

در نامه این قانونگذاران دموکرات آمده است: به خاطر نجات دموکراسی ما، به شما تاکید می‌کنیم تا از متمم بیست و پنجم استفاده کرده و روند برکناری دونالد ترامپ از ریاست جمهوری را آغاز کنید. مایک پنس عزیز، شما باید از متمم بیست و پنجم استفاده کنید. دونالد ترامپ از واقعیت فاصله گرفته است.

مخالفت یک سناتور با نتایج انتخابات پنسیلوانیا۱۳۹۹/۱۰/۱۸ – ۰۹:۲۶
مایک پنس مخالفت سه نفر از جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا را از دستور کار خارج کرد. دلیل رد این مخالفت‌ها آن بود که برخلاف پیش‌نیاز قانونی هیچ سناتوری حاضر به همراهی با آنها نشده بود.

پس از رد این مخالفت‌ها تشویق گسترده‌ای در سنا به راه افتاد.

با این وجود مخالفت با نتایج انتخابات در ایالت پنسیلوانیا حمایت یک سناتور را جلب کرد و تا دو ساعت درباره آن بحث خواهد شد.

سناتور جمهوری‌خواه: روسیه و چین به ما می‌خندند۱۳۹۹/۱۰/۱۸ – ۰۹:۲۵
«مارکو روبیو» سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا با اشاره به خشونت‌های روز چهارشنبه در ساختمان کنگره، گفت که اکنون چین و روسیه به ما می‌خندند و این حادثه را نشانه‌ای از زوال آمریکا می‌خوانند.

روبیو افزود که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه هم نمی‌توانست طرحی بهتر از آنچه امروز در این ساختمان رخ داد، رقم بزند.

وی در ادامه گفت که درست همین امروز و در همین مکانی که ما گرد هم آمده‌ایم، یک زن جان خود را از دست داد. از دیدگاه ناظر خارجی به نظر می رسد که ما در هرج و مرج و فروپاشی کامل هستیم.

روبیو افزود: «فکر می‌کنم سیاست ما را دیوانه کرده است. همه در آمریکا دیوانه شده‌اند».

سی‌بی‌اس: اعضای کابینه ترامپ در فکر برکناری او هستند۱۳۹۹/۱۰/۱۸ – ۰۹:۲۵
شبکه «سی‌بی‌اس» اعلام کرد، زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه اعضای کابینه ترامپ مشغول گفت‌وگو درباره احتمال فعال‌سازی متمم شماره ۲۵ قانون اساسی آمریکا جهت برکناری ترامپ از قدرت هستند، شنیده می‌شود.

مطابق متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، چنانچه معاون ریاست جمهوری و اعضای کابینه تشخیص دهند که رئیس جمهور به لحاظ جسمی یا روانی دیگر قادر به هدایت امور نیست، می‌توانند با استناد به این متمم، امور را به معاون ریاست جمهوری بسپرند.

این همان متممی است که در سال ۲۰۱۶ و پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات، جمعی از روانپزشکان در نامه‌ای با نامناسب خواندن دونالد ترامپ او را برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری استفاده از آن را خاطر نشان شدند.

تمدید وضعیت اضطراری در واشنگتن تا روز بعد از مراسم تحلیف بایدن۱۳۹۹/۱۰/۱۸ – ۰۹:۲۴
شهردار واشنگتن دی سی پایتخت آمریکا وضعیت اضطراری را برای ۱۵ روز دیگر تا بعد از مراسم ادای سوگند جو بایدن تمدید کرده است.

موریل بوزر گفت: “امروز خیلی‌ها با هدف خشونت و تخریب به دی سی آمدند و دست به خشونت و تخریب زدند. آن‌ها مواد آزارنده، آجر، شیشه نوشابه پرتاب کرده اند و سلاح کشیده اند؛ و برای ادامه این کار انگیزه دارند. ”

با این تصمیم شهرداری می‌تواند از منابع بیشتری برای حفاظت از شهروندان، اعمال مقررات منع تردد، یا توزیع کالا‌های اساسی استفاده کند.

این دستور تا ساعت ۱۵:۰۰ روز ۲۱ ژانویه برقرار خواهد بود.

مقام‌های شهر روز چهارشنبه از ساعت شش عصر تا شش صبح مقررا منع رفت و آمد اعلام کردند.

تایید مرگ ۴ نفر۱۳۹۹/۱۰/۱۸ – ۰۹:۲۴
پلیس پایتخت آمریکا می‌گوید که در جریان یورش هواداران ترامپ به ساختمان کنگره چهار نفر جان خود را از دست داده اند.

علاوه بر زنی که به ضرب گلوله پلیس کشته شد، سه نفر دیگر در نتیجه “شرایط اورژانسی پزشکی” جان خود را از دست دادند.

تاکنون ۵۲ نفر بازداشت شده اند که بازداشت ۴۷ نفر آن‌ها به دلیل نقض مقررات منع تردد بوده است.

شکست نخستین تلاش برای ابطال نتایج انتخابات / اعتراض به نتایج آریزونا رد شد۱۳۹۹/۱۰/۱۸ – ۰۹:۲۲
مجلس نمایندگان آمریکا در پاسخ به تلاش نمایندگان جمهوری خواه برای جلوگیری از ثبت نتایج ایالت آریزونا، به رد این اعتراض رای داد. نانسی پلوسی همزمان با اعلام این نتیجه گیری گفت که مجلس نمایندگان اکنون به سناتورها خواهند پیوست تا به ادامه ثبت و رسمی کردن نتایج انتخابات ادامه دهند.

پیش از این، سنا هم این اعتراض را رد کرده بود. پس از حدود ۲ ساعت سخنرانی سناتورهای کنگره در محکومیت یورش عصر چهارشنبه به کنگره، مجلس سنا که ریاست ان را مایک پنس بر عهده دارد به رای نشست.

اعتراض به نتایج ایالت آریزونا که نخستین تلاش نمایندگان و سناتورهای جمهوری خواه برای جلوگیری از رسمیت یافتن نتایج انتخابات بوده، در پایان این رای گیری با ۹۳ رای مخالف و ۶ رای موافق رد شد.

دیشب در کنگره آمریکا چه خبر بود؟۱۳۹۹/۱۰/۱۸ – ۰۹:۲۱
دیشب به وقت تهران، در حالی که کنگره آمریکا برای تأیید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور تشکیل جلسه داده بود، هواداران معترض ترامپ با حمله به ساختمان کنگره وارد این نهاد قانونگذاری آمریکا شدند. ساختمان کنگره آمریکا در پی تلاش‌های معترضان برای ورود به ساختمان تعطیل شد و «مایک پنس» را مخفیانه از ساختمان کنگره خارج کردند. پنتاگون با استقرار گارد ملی مخالفت کرد اما منع آمد و شد در واشنگتن اعلام شد. شلیک به یک هوادار ترامپ در ساختمان کنگره به مرگ او انجامید. بایدن از ترامپ خواست در تلویزیون حاضر شده و خواستار اتمام این شورش شود و ترامپ هم از معترضان خواست به خانه برگردند. در نهایت پس از آغاز حکومت نظامی در واشنگتن از ۲:۳۰ بامداد به وقت تهران امنیت کنگره بعد از ۴ ساعت خشونت تأمین شد و حالا تلاش برای استیضاح و برکناری ترامپ نیز آغاز شده.

 

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=4134

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.