0

خراب کردن وجهه ایران در اروپا ماموریت لابی فشار اماراتی

  • ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴
خراب کردن وجهه ایران در اروپا ماموریت لابی فشار اماراتی
امارات چگونه از گروه‌های فشار در بروکسل برای پیشبرد اهداف خود بهره می‌برد تا خود را میانه‌رو معرفی کند و وجهه رقبای منطقه‌ای از جمله ایران را خدشه‌دار کند.

به گزارش خبردون به نقل از شبکه الجزیره، دیده‌بان اروپایی فاش کرد که چگونه امارات از گروه‌های فشار در بروکسل برای پیشبرد اهداف خود بهره می‌برد.

دیده‌بان اروپایی از رشد گروه‌های فشار اماراتی در بروکسل پایتخت بلژیک پرده برداشت و اینکه اتحادیه اروپا تدابیر و اقدامات لازم را برای مقابله با لابی اماراتی که در راستای بهبود وجهه ابوظبی تلاش می‌کند و در عین حال اهداف سیاست خارجی امارات را در جنگ‌های خونین یمن و لیبی لاپوشانی می‌کند، به عمل نمی‌آورد.

بر اساس گزارش دیده‌بان اروپایی؛ گروه‌های فشار به نفع ابوظبی حرکت می‌کنند و طمع‌ورزی‌های امارات در راستای یک قدرت بزرگ نرم در پایتخت اتحادیه اروپا را مورد حمایت قرار می‌دهند. امارات یکی از کشورهایی است که بیشترین هزینه را در زمینه گروه‌های فشار در دنیا انجام می‌دهد و این در زمانی است که خود را کشوری میانه رو معرفی می‌کند و همزمان اهداف سیاست خارجی خود در جنگ‌های خونین از یمن تا لیبی را دنبال می‌کند.

امارات یکی از کشورهایی است که بیشترین هزینه را در زمینه گروه‌های فشار در دنیا انجام می‌دهد و این در زمانی است که خود را کشوری میانه رو معرفی می‌کند و همزمان اهداف سیاست خارجی خود در جنگ‌های خونین از یمن تا لیبی را دنبال می‌کند

دیده‌بان اروپایی فاش کرد که امارات کارشناسانی در بروکسل مقر اتحادیه اروپا دارد که شامل نخست وزیران سابق اروپایی و گروه‌های فشار مستشاری (دیپلماسی خصوصی) و لابی‌گری است که از اقدامات امارات حمایت می‌کنند.

نقش گروه‌های فشار در دوست جلوه دادن امارات برای اروپایی‌ها با وجود جنایتش در یمن و لیبی

در ادامه، دیده‌بان اروپایی به گام‌های جدید امارات در بروکسل و تحرکات و بلندپروازی‌های امارات برای تبدیل شدن به قدرت نرم جهانی اشاره می‌کند و این گروه‌های فشار که ابوظبی برای پیشبرد اهداف خود از آنها بهره می‌برد نه تنها در راستای بهبود وجهه امارات حرکت می‌کنند بلکه آن‌را به عنوان متحدی میانه و دوست برای اتحادیه اروپا معرفی می‌کنند.

امارات بواسطه گروه‌های لابی‌گر قصد دارد تا خود را مقتدر و اقدامات ابوظبی را به عنوان یک نیروی تثبیت‌کننده در خلیج فارس معرفی کند. در گزارش دیده‌بان اروپایی همچنین تاکید شده که همه عواملی که در این باره به امارات کمک می‌کنند، وسیله‌ای در راستای سرپوش گذاشتن بر استبداد ابوظبی است.

دیده‌بان اروپایی فاش می‌کند که ابوظبی از مبارزه با تروریسم به عنوان بهانه‌ای برای نقض حقوق بشر و خدشه دار کردن وجهه مخالفان و نیز به عنوان ابزاری نرم برای تخریب وجهه رقبای منطقه‌ای از جمله قطر، ترکیه و ایران به ادعای اینکه آنها حامی تروریسم هستند، بهره می‌برددیده‌بان اروپایی فاش می‌کند که ابوظبی از مبارزه با تروریسم به عنوان بهانه‌ای برای نقض حقوق بشر و خدشه دار کردن وجهه مخالفان و نیز به عنوان ابزاری نرم برای تخریب وجهه رقبای منطقه‌ای از جمله قطر، ترکیه و ایران به ادعای اینکه آنها حامی تروریسم هستند، بهره می‌برد.

طبق این گزارش گروه‌های فشار در راستای سرپوش گذاشتن بر جنبه تاریک استبدادی شیخ نشین سرشار از ثروت نفت حرکت می‌کنند و آن‌را شریک باثبات در منطقه که کمک‌های بشردوستانه می‌کند و هم‌پیمان علیه تروریسم است، معرفی می‌کنند.

دیده‌بان اروپایی به جنبه تاریک امارات از قبیل ارتکاب جنایات جنگی در یمن و سرکوب مخالفان مصری و حمایت از نظام عبدالفتاح السیسی در مصر و دامن زدن به بحران لیبی از طریق حمایت‌های تسلیحاتی و رفتار بد با کارگران خارجی و سرکوب مخالفان در داخل امارات پرداخته است.

بر اساس این گزارش؛ امارات از سال ۲۰۱۷ تلاش جدیدی برای تشکیل قدرت نرم در قلب اروپا انجام داده است و اینکه در عرصه جهانی وزن و ثقلی داشته باشد و این تحرکات ابوظبی از نگاه دیده‌بان اروپایی بخشی از آن به رقابت منطقه‌ای با قطر و دیگر قدرت‌های منطقه‌ای مربوط می‌شود.

دیده‌بان اروپایی در ادامه به ناکامی اتحادیه اروپا در کشف ارقام هزینه‌های امارات در زمینه گروه‌های فشار در کشورهای عضو این اتحادیه اشاره کرده و به نقصان شفافیت در اروپا پرداخته است و اینکه شفافیت لازم در زمینه گروه‌های فشار نیست.

در ادامه دیده‌بان اروپایی به مراکز پژوهشی و شرکت‌های سرمایه گذاری اروپایی که نقش به سزایی در بهبود وجهه امارات و تخریب وجهه رقبای منطقه‌ای آن دارد، پرداخته است از جمله موسسه «بوسولا» در بروکسل، شرکت «اسوسیت»و شرکت مشاوره در زمینه دیپلماسی خصوصی (privatised diplomacy) با عنوان «وستفالی گلوبال ادوایزری».

دیده‌بان اروپایی در پایان به اتحادیه اروپا توصیه می‌کنند که روزنه‌ها را ببندد و نقص‌ها را در زمینه قوانینی که اجازه فعالیت به گروه‌های فشار می‌دهد را برطرف سازد تا ماهیت روابط گروه‌های فشاری که به نفع کشورهای خارجی فعالیت می‌کنند، مشخص شود و اینکه وجهه کشورهایی که اتحادیه اروپا آنها ناقض حقوق بشر می‌نامد، خوب نشان داده نشود.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=3453

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.