0
عربستان به دنبال نزدیکی با ایران

عربستان برای فرار از چالش‌ها به‌دنبال نزدیکی به ایران است

  • 08 مهر 1401 - 10:03
عربستان برای فرار از چالش‌ها به‌دنبال نزدیکی به ایران است
یک کارشناس مسائل منطقه:

سیامک باقری، کارشناس خاورمیانه درباره از سرگیری گفت و گوهای ایران و عربستان در حوزه بسط روابط  گفت: سطح و نوع روابط بستگی به شرایط محیطی دارد و هر وقت شرایط محیطی و منطقه ای روی عربستان اثر بگذارد، در نحوه رفتار پادشاهی سعودی در حوزه تعاملات با ایران تغییراتی حاصل می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مشکلات عربستان باعث شده که این کشور برای رهایی از شرایط موجود به فکر تعامل با ایران خاطرنشان کرد: با توجه به هزینه های که سعودی در حوزه یمن پرداخت کردند از این رو زمامداران این کشور در پی آن هستند که با گفت و گو با ایران خود را از گرداب مشکلات یمن رهایی ببخشند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در عین حال تاکید کرد: در حوزه روابط ایران و عربستان البته بازیگران وعوامل دیگر هم تعیین کننده هستند. واشنگتن یکی از عوامل تاثیرگذار است و هر گاه مسیر مذاکرات احیای برجام به سمت نقاط مثبت حرکت کنند نوع تعاملات عربستان با ایران هم متفاوت خواهد بود. در این بخش اسرائیل یکی از عوامل تاثیرگذار است و با توجه به تعاملاتی که با برخی از کشورهای منطقه برقرار کرده است می تواند روند گفت و گوها را تحت تاثیر قرار دهد.

وی با بیان اینکه برخی از کشورهای عربی مثل امارت و کویت به مثابه برادران عربستان رویکردی مثبتی را در قبال ایران در پیش گرفته اند تصریح کرد: بسط روابط برخی از کشورهای عربی هم می تواند به عنوان انگیزه ای برای سعودی ها برای ادامه گفت و گو با جمهوری اسلامی ایران باشد.

منبع : جام جم

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=5405

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.