0
حسن روحانی:

ذوق ما از رفتن ترامپ است نه آمدن بایدن

  • ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
ذوق ما از رفتن ترامپ است نه آمدن بایدن
روحانی گفت: رفتن آدمی که جنایت کرد و تروریست بود و حتی به واکسن ما هم رحم نمی کند و عاری از اصول انسانی بود، برای ما خوشحال کننده است و بسیار خوشحالیم که این جبار سرنگون شد.

به گزارش خبردون، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیات دولت اظهار کرد: اگر امروز فشاری هم روی ایران است از جانب استکباری است که متاسفانه هنوز چند هفته از دولتش باقیمانده؛ کسی که به هیچ چیز پایبند نبود. یاغی ترین و قانونشکن ترین آمریکایی رئیس جمهور آمریکا شده بود. ما امروز از آمدن آقای بایدن ذوق زده نیستیم اما قطعا از رفتن ترامپ بسیار خوشحالیم.

وی افزود: رفتن آدمی که جنایت کرد و تروریست بود و حتی به واکسن ما هم رحم نمی کند و عاری از اصول انسانی بود، برای ما خوشحال کننده است و بسیار خوشحالیم که این جبار سرنگون شد.

روحانی ادامه داد: دولت بعدی آمریکا خودش می داند که راه باز است، اگر مسیر درست را خواستند آماده است و اگر مسیر اشتباه را خواستند باز هم آماده است. امیدواریم رای مردم آمریکا به آقای بایدن برای دولت او مشخص باشد. مردم آمریکا به قانونگرایی و تعهد به پیمان ها رای دادند، نه قانون شکنی و پیمان شکنی، خواسته ما هم ثبات، امنیت، صلح در سراسر جهان و تعامل سازنده با همه کشورها است و آمریکایی ها می توانند مسیر تعامل را برگزینند.

رئیس جمهور با بیان اینکه برخی رسانه ها که متاسفانه بعضی از آنها داخلی هم هستند تحت تاثیر رسانه های ماهواره ای ضد ایران می گویند در بحث برجام شرایط فرق کرده و مثل سال ۹۴ نیست و ایران می گوید همه باید به تعهداتشان برگردند، یادآور شد: من هم این موضوع را قبول دارم که شرایط سال ۲۰۲۰ با شرایط ۲۰۱۵ متفاوت است اما نه در مسیری که آنها تفسیر می کنند. آن روزی که ما مذاکره می کردیم شمشیر شش قطعنامه سازمان ملل بالای سرمان بود اما امروز این شمشیر شکسته شده و نیست. آن روز شمشیر دومی به نام PMD بود که امروز شکسته شده، آن روز در افکار عمومی دنیا به غلط شایعه کرده بودند که ایران اگر تعهدی کند به آن عمل نمی کند اما ما در برجام ثابت کردیم متعهدترین کشور دنیاییم.

وی اضافه کرد: ما نشان دادیم که سخت مذاکره می کنیم اما اگر چیزی را امضا کردیم به عهد خود وفاداریم. در حالیکه اگر آمریکا را کنار بگذاریم حتی ۱+ ۴ هم نتوانسته است به تعهدات خود درست عمل کند. پس ما نشان دادیم آن شایعه ای که ایران به تعهداتش عمل نمی کند درست نیست. ضمن اینکه آن روز۱+ ۵ روبروی ما بود ولی امروز آمریکا تنهاست و تمام کشورهای جهان به جز یکی دو کشور کوچک که مزدور آمریکا هم هستند، به آمریکا توصیه می کنند به برجام بازگردد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز شرایط داخلی ایران هم متفاوت است خاطرنشان کرد: ما آن روزی که مذاکره می کردیم بنزین و گازوئیل را با میلیون ها دلار که تازه تلاش می شد به ما نرسد وارد می کردیم اما امروز بنزین و گازوئیل را صادر می کنیم. آن روز در زمستان ناچار بودیم گاز را وارد کنیم ولی امروز در زمستان گاز صادر می کنیم. آن روز در بسیاری محصولات از جمله گندم محتاج بودیم که از خارج وارد کنیم اما امروز روی پای خودمان ایستاده ایم و در بسیاری محصولات به خودکفایی و مرز خودکفایی رسیده ایم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما امروز در همه زمینه ها پیشرفت کرده ایم و قدرت امروزمان با آن روز که مذاکره می کردیم قابل مقایسه نیست. امروز قدرت نظامی و پدافندی ما با ۲۰۱۵ قابل مقایسه نیست و ما مدرن ترین پدافند، بهترین ناوچه ها و پیشرفته ترین سیستم موشکی را داریم و قدرت ما در همه جا و همه چیز چند برابر شده است. در انرژی هسته ای هم قدرت ما فرق کرده و اگر آن روز سانتریفیوژهای IR1 و IR2 و نسل اولیه IR4 را داشتیم امروز IR8 و IR6 داریم و اینها نشان می دهد که امروز توانمندتر و قدرتمندتر از همیشه هستیم.

روحانی همچنین تصریح کرد: آن روز که مذاکره می کردیم در سازمان ملل اتفاق آراء پشت سر آمریکا بود اما در این سه سال آمریکا در همه جا منزوی بوده و خودش تنها بوده تا جایی که ناچار شد با یک جزیره کوچک متحد شود. بله شرایط امروز فرق کرده و ما در این سه سال نشان دادیم هیچ فشاری نمی تواند مقاومت مردم ما را بشکند و هیچ قدرتی نمی تواند ما را از مسیر خودمان جدا کند.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=3255

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.