1

نقش الکاظمی در پشت پرده تنش ایران و آمریکا چیست؟

  • ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵
نقش الکاظمی در پشت پرده تنش ایران و آمریکا چیست؟
در نخستین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی منطقه وضعیت جنگی به خود گرفته است. به نظر می رسد که ترامپ در روزهای اخر حضور خود در کاخ سفید مایل است تا شانس اخر خود را در مقابله با ایران امتحان کند.

به گزارش خبردون به نقل از خبر آنلاین، همزمان با اولین سالگرد ترور سردار قاسم سلیمانی در عراق، وضعیت در این کشور بحرانی شده است. در هفته های گذشته این کشور به بهانه حمله به سفارت آمریکا در بغداد دست به ادعاهایی علیه ایران زد. آخر هفته گذشته هم ظریف با اعلام اینکه تهران قصد جنگ با ایالات متحده را ندارد گفت که جمهوری اسلامی از منافع مردم و کشور دفاع خواهد کرد. وزیرخارجه کشورمان حتی روز گذشته هشدار تندی را خطاب به ترامپ توییت کرد و نوشت که عناصر تحریک کننده اسراییلی برای حمله به امریکایی ها نقشه کشیده اند.

امیر موسوی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگویی بررسی کرد:

وضع منطقه در دو هفته گذشته نگران کننده تر شده است. برخی تحرکات در عراق و موضع گیری های مقامات آمریکایی باعث شده تا ناظران بگویند اوضاع در آستانه یک درگیری است. از سوی دیگر مقامات ایرانی همچون ظریف، حسن روحانی و سردار قاآنی هم نسبت به هر نوع تحرکی از سوی ایالات متحده علیه کشورمان هشدار داده اند. چرا در هفته های پایانی کار ترامپ اوضاع در خاورمیانه به این شکل در آمده؟

یک هماهنگی بین امریکایی ها با همراهی آقای کاظمی و گروه های ضد حشد الشعبی که حتی شامل برخی علمای کربلا و نجف متاسفانه برای تجزیه حشدالشعبی در عراق ایجاد شده و تلاش برای ایجاد یک فتنه در منطقه را کلید زده اند. این حرکتی که اخیرا در مورد سفارت ایالات متحده در بغداد شکل گرفت، بازی بود که برای بدنام کردن ایران و حشدالشعبی انجام شد و البته اسنادش کشف و مشخص شد که آنها تصمیم داشتند که حمله به سفارت را گردن ایران بیاندازند. اما اسناد و مدارکی کشف شد ثابت کرد کسانی که این کار را کرده اند از طرفداران ایران نیستند و با هدف ایجاد شکاف بین طرفداران جمهوری اسلامی ایران و دیگران دست به این اقدام زدند.

دولت الکاظمی هم هیاتی را به ایران به ریاست ابوجهاد الهاشمی که انسان بسیار خوبی است، فرستاد. او با مسئولان ایرانی رابطه صمیمی دارد و او فرستاده شد تا یک راه حلی برای فشار به حشدالشعبی پیدا شود. اماپاسخ محکمی گرفت که اینها ربطی به حشد نداشته اند و از کسانی بوده اند که قصد فتنه در عراق را دارند و شکافی بین دو کشور ایجاد کنند.

الان بیشتر از یک سال است که تبلیغات مشابهی از سوی کسانی که نمی خواهند ایران حضوری در عراق داشته باشد، دیده می شود. آنها حتی به برق و آبی که ایران به عراق می دهد هم ایراد می گیرند. بدتر از همه بهترین و پاکترین خون های ایرانی هم در راه وحدت عراق و ایران تقدیم شده. اما باز هم خط سعودی و آمریکایی و اماراتی با تلاش ها و پول هایی که به دولت عراق می دهند، تلاش می کنند تا مانع از روابط سازنده بین دو کشور شوند.

اتفاقی که در مورد سفارت آمریکا رخ داد بهانه ای شده تا ایالات متحده دست خود را برای تحرکاتی علیه ایران باز ببیند و همزمان ایران این اتفاقات را توطئه می داند. در پشت پرده چه خبر است؟

از این فتنه اخیر سه گروه استفاده کرده اند. اول خود آمریکایی ها بودند که دنبال بهانه ای برای ایجاد یک بهانه برای برخورد با ایران هستند و این بهترین بهانه بود که بگویند نیروهای نزدیک به ایران، به سفارت این کشور در بغداد حمله کرده اند. آنها قصد داشتند از این وضعیت سوءاستفاده ویژه ای کنند.

دسته دوم خود آقای الکاظمی است که بودجه ای فاجعه بار به مجلس برده که در آن سوبسیدها را برداشته، قیمت ارز را بالا برده و برخی مشاغل را هم لغو کرده. این بودجه مشکلات عدیده دارد و در مجلس سروصداها برای اینکه الکاظمی باید برکنار شود بالا گرفته بود. به نظر می رسد الکاظمی و دولتش از این حادثه سفارت آمریکا که باعث منحرف شدن افکار عمومی از بودجه شده، استقبال کرده اند.

گروه سوم هم کسانی هستند که از اینکه حشدالشعبی بیش از آنکه تابع مرجعیت باشد، تابع ایران است ناراضی اند. این گروهها هستند که می توانند باعث فتنه هایی در عراق شوند و وضعیت خطرناکی را ایجاد کنند. طبق اطلاعاتی که ما داریم نماینده امارات هم در عراق است که مدام پول به این افراد تزریق می کند.

گروه های مخالف با ایران از آنجا که نتوانستند حشدالشعبی را منحل کنند، موضوع را از طریق بدنام کردن این گروه پیش می برند. الان ایران هم به موقع احتمالا اسناد و مدارک را اگر آمریکایی ها به گستاخی هایشان ادامه دهند، منتشر می کند.

در کنار همه اینها یک هدف هم در داخل عراق دنبال می شود که می خواهند پارلمان بعدی این کشور دیگر مثل این پارلمان انقلابی نبوده و با مسائلی مثل برقراری رابطه با اسراییل و ماندن آمریکایی ها در عراق کنار بیاید.

به نظر می رسد که یکی از زمین هایی که ممکن است درگیری بین ایران و آمریکا ایجاد شود عراق است. شما این موضوع را چطور ارزیابی می کنید؟

اینها در راستای تضعیف نیروهای مقاومت در عراق است و نمی خواهند یک بار دیگر نیرویی مثل حزب الله این بار در عراق شکل بگیرد. این نیرو مستقل در لبنان اسراییلی ها را به ستوه آورده است.

ما به هر حال شاهد این بودیم که امسال اولین سالگرد شهادت سردار سلیمانی برگزار شد و همزمان ایران می گوید که انتقام این ترور را خواهد گرفت. برخی هم معتقدند که ترامپ ترجیح می دهد در این هفته های اخر اقدامی را علیه ایران انجام دهد. ایا باید منتظر تنشی باشیم؟

من بعید می دانم، مگر اینکه دستوری از جانب ترامپ داده شود تا نیروهای حشدالشعبی را در عراق بمباران کنند. من فکر می کنم این حرکت دیگر اثر گزار نخواهد بود. عربستان و اسراییل در حال تلاشند تا ترامپ قبل از رفتن حرکتی علیه ایران انجام دهد.

ترامپ هم در دوراهی قرار گرفته. هم می خواهد اینده سیاسی اش خراب نشود، چون قصد دارد در دوره بعدی انتخابات شرکت کند و هم در معذوریت افتاده چرا که حدود هشتصد میلیارد دلار از سعودی ها گرفته تا کاری علیه ایران بکند که تا الان به جز تحریم نکرده. اما نمی دانیم در این چند روز باقی مانده چه کاری از دستش بر می آید. او دستور داده تا هواپیمابرها به ایالات متحده برگردند و بعد بمب افکن های بی ۵۲ را آورده. همه اینها برای این است که به نوعی اینها را آرام کند چرا که سعودی و صهیونیستها خیلی به واشنگتن بابت یک اقدام علیه ما فشار می آورند.

از آن سو هم در سالگرد شهادت سردار سلیمانی می گویند ایران چون می خواهد انتقام بگیرد ما می خواهیم برخورد بکنیم. اما در واقع واشنگتن فقط به دنبال راضی کردن تندروها در آمریکا و تل آویو و ریاض است. الان تصمیم دست ترامپ است که می داند که اگر وارد جنگ شود،‌ بدنام می شود و او نمی تواند این بدنامی را به این شکل تحمل کند که آینده سیاسی ای که فکر می کند دارد را به کلی خراب کند. اگر بخواهد ضربه ای به ایران بزند و برود هم ایران نمی پذیرد و انتقامش را خواهد گرفت و مشکلات برای آمریکایی ها در منطقه و دنیا زیاد خواهد شد.

هشدارهای ایران برای جلوگیری از وقوع چنین جنگی است چون همه از آن متضرر خواهند شد. هشدارهای که مقامات ما می دهند برای این است که این ضرر بزرگ واقع نشود. لذا این هشدارها برای این است که ایالات متحده بداند نباید کاری انجام دهد چون ایران تلافی خواهد کرد.

من بعید می دانم که کاری صورت بگیرد. اما خروج هواپیمابر امریکایی از خلیج فارس مقداری نگرانی را بیشتر می کند. چرا که معمولا هدف های بزرگ را در نزدیکی محل درگیری نگه نمی دارند و آنها را دور می کنند.

یعنی برخلاف آنچه که گفته می شود، این موضوع می تواند خطرناک باشد؟

بله من نگرانی ام از وقتی این خبر را شنیده ام بیشتر شده. هواپیماهای آنها پیشرفته است و می تواند از مناطق دور بیاید و نیازی ندارند که حتما از چنین ناوهایی در کنار ایران استفاده کنند. این ها همه مانور سیاسی و ایجاد ترس و وحشت است. از آن طرف هم آمریکایی ها احتمالا شلوغش می کنند تا ایران انتقام نگیرد اما مسیولان ما می گویند این انتقام بالاخره گرفته خواهد شد اما زمان و مکان و نحوه آن را خودشان مشخص خواهند کرد.

قطر و کویت دست به کار شده اند تا اتفاقی نیفتد. ایران پیامش روشن است. به امریکایی ها می گوید اگر شروع کنید، پایان دهنده آن نخواهید بود.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=3963

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.