1
خطیب زاده:

هیچ تغییری را در مرزهای شمال غرب کشور نمی پذیریم

  • 26 آبان 1399 - 12:53
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات در مرز شمال غرب کشور گفت: این یک موضوع کاملا دقیق است و نه مرزی عوض شده و نه جمهوری اسلامی تغییری خارج از مطالب اعلام شده می‌پذیرد.

به گزارش خبردون، «سعید خطیب‌زاده» پیش از ظهر امروز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران که به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به تحولات سیاست خارجی طی یک هفته گذشته اظهارکرد: هفته گذشته سفر وزیر امور خارجه به دعوت همتای پاکستانی در راس هیات سیاسی اقتصادی به پاکستان انجام شد. ایشان ۲۰ آبان وارد اسلام آباد شدند و ملاقات‌هایی در سفر دو روزه به این کشور داشتند.

وی با اشاره به رایزنی‌های وزیر امور خارجه در اسلام‌ آبادگفت: در این سفر گفت و گوهایی درباره مسائل دفاعی و مرزی با مقامات ارتش این کشور انجام شد. همچنین درباره فنس کشی، قاچاق مواد مخدر وگروه های تروریستی و افغانستان بحث و تبادل نظر شد.

خطیب زاده اضافه کرد: وزیر امور خارجه در دیدار با همتای پاکستانی درباره گسترش روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای، روند صلح افغانستان، جلوگیری از توهین به مقدسات و طرح‌های مخرب رژیم صهیونسیتی تبادل نظر کرد. توافقنامه‌های تجاری بین دو کشور از دیگر محورهای گفت و گوهای وزیر امور خارجه در اسلام آباد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در هفته ای که گذشت موضوع کنفرانس بین المللی درباره آوارگان سوریه برگزار شدکه نماینده وزارت امور خارجه در این راستا ملاقاتی با بشار اسد رییس جمهور سوریه داشت.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره تحولات در مرز شمال غرب کشور اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از هر گونه حل و فصل بحران استقبال کرده و در سه دهه گذشته تلاش کرد این موضوع مسالمت آمیز حل شود و امروز هم از روند صلح استقبال می‌کند.

وی یادآورشد: فکر می کنیم مسیر کاملا شناخته شده و روشن است و طرح جمهوری اسلامی ایران هم با فضایی که جلو می رود همپوشانی‌های جدی دارد.

خطیب زاده تصریح کرد: مرزهای جمهوری اسلامی در این منطقه هیچ تغییری نکرده و در آینده هم این اتفاق نمی‌افتد. طبیعی است برداشت و فهم ما از این مطلب منتشر شده یک جاده ترانزیتی ساده است که نحوه امنیت و کم و کیف آن باید مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد و جمهوری اسلامی با دقت موضوع را پیگیری می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: این یک موضوع کاملا دقیق است و نه مرزی عوض شده و نه جمهوری اسلامی تغییری خارج از مطالب اعلام شده می‌پذیرد. کریدوری که گفته می‌شود جاده ترانزیتی ساده است و در همین حد می فهمیم و آن را پیگیری هم کردیم.

وی همچنین در خصوص حضور نیروهای تکفیری در منطقه هم گفت: نیروهای تکفیری همین الان باید منطقه را ترک کرده باشند و آنچه به ما گفتند نیروهای تکفیری دیگر در منطقه نیستند و حل و فصل صلح آمیز برای کل منطقه مفید خواهد بود و جمهوری اسلامی بخش مهمی از تلاش‌های خود را معطوف به این موضوع خواهد کرد.

خطیب زاده خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی در شاهراه بسیاری از مسیرهای ترانزیتی قرار دارد و از جایگاه ژئوپولوتیک خود آگاه است و سعی کرده دوستان خود را از این جایگاه ژئوپولتیک بهره‌مند سازد.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا پاکستان حامل پیامی از طرف عربستان برای ایران بود یا نه، گفت: جمهوری اسلامی بارها موضع خود را اعلان کرده و نیازی به پیام آوردن یا بردن نیست. عربستان پاسخ معمول را نداد و به طور ویژه موضوعی با این محور در نشست پاکستان مطرح نشد.

وی با بیان اینکه درمورد حوزه امنیتی با دقت و هوشیاری تمام موارد را رصد می کنیم، گفت: درباره ایالات متحده در منطقه آنچه روشن است حضور این کشور جز جنگ و خونریزی چیزی برای منطقه نداشته است و این کشور درحالی از افغانستان خارج می شود که نه دستاوردی داشته و نه توانسته حتی به برخی اهداف اعلام شده خود برسد.

خطیب زاده تصریح کرد: سرنوشت محتوم خون و خونریزی این اخراج است که صورت خواهد گرفت. طبیعی است گروه‌هایی منافع خود را در جنگ طلبی می بینند، مزدور می فرستند پول می‌گیرند و سلاح می گیرند و منافع آنان در این است. اخراج آمریکا از منطقه به وقوع خواهد پیوست.

خطیب زاده در پاسخ به این سوال که آیا ایران هم نباید نیروهای حافظ صلح در منطقه داشته باشد، گفت:‌ جمهوری اسلامی نقش استراتژیک و راهبردی خود را در همه معادلات منطقه داشته و خواهد داشت.

وی با بیان اینکه‌آتش بس نباید پاسخ نهایی این بحران باشد، خاطرنشان کرد: تنها راه حل دائمی این بحران توجه به حق انصاف، حق حاکمیت کشورها است و اگر مواردی از این جنس باشد از آن استقبال می کنیم. بنابراین چیزی خارج از روال طبیعی نمی‌تواند شکل بگیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: همانطور که هیچ کنش‌گر مخربی در منطقه ما نمی‌تواند جای پایش باز شود و آن کسی که باید این پیام را بگیرد می‌گیرد، ما در این مسیر هستیم.

خطیب زاده رد پاسخ به سوال دیگری درباره موضع گیری اخیر پادشاه عربستان درباره برنامه هسته ای ایران گفت: این جملات توسط حکام سعودی غیرطبیعی نیست اما پیام ایران کاملا روشن بوده است. رژیم آل سعود باید بداند نمی توان با کشتن مردم یمن به صلح رسید و با ترویج وهابیت به منطقه حکومت کرد و تا مادامی که این جریان و از این مسیر غلط برنگردند چشم اندازی برای بهبود وضعیت منزوی عربستان حتی در همین منطقه خلیج فارس وجود ندارد.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه یادآورشد: دردناک است که جهان عرب در شرایطی قرار گرفته که کسانی که قرار بود کمک کار ملتهای عربی باشند، خائنان آن شدند.

وی با بیان اینکه: دست دوستی جمهوری اسلامی بر اساس باوری که داریم، همچنان برای همه کشورهای اسلامی دراز است، گفت: ما همه نقشه و توطئه‌های آل سعود را می‌دانیم. ما انتخاب نکردیم همسایه آل سعود باشیم اما هستیم و در این شرایط همه دست به دست هم دهیم و حکام آل سعود باید از این اتهام زنی فاصله بگیرند.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره اتباع ایرانی که دچار مشکل شده و در حصر حضور داشتند، گفت: متاسفیم برخی هموطنان در دام قاچاقچیان انسان می افتند و برای ما بسیار دردناک است که شاهد این نوع سوداگری‌ها هستیم.

وی افزود:‌همه نمایندگی‌ها و سفارتخانه‌های خارج از کشور موظفند به همه ایرانی‌ها دسترسی‌ کنسولی بدهند در این مورد هم دفتر حافظ منافع ما در قاهره دسترسی‌های لازم را داشت و این افراد به دفترحافظ منافع آمدند و در تهران هم تلاش شد با خانواده هایشان تماس گرفته شود.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه گفت: اصل بر بازگشت داوطلبانه افراد است و به آنان کمک می کنیم و دولت مصر هم تا امروز کمک های خوبی داشته است و گزارش را ارائه خواهیم کرد.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوالی درباره نشست هفته گذشته شانگهای و حضور ایران در آن گفت: مسیر همکاری جمهوری اسلامی با شانگهای روشن است. برخی تلاش می کنند موانع را حل نشده باقی بگذارند اما ما در چارچوب منافع ملی کارمان را انجام می دهیم و هر جا منافع ما ایجاب کند، عضو دائم شویم، می شویم.

این دیپلمات عالیرتبه در پاسخ به سوالی درباره ادعای نیویورک تایمز درباره کشته شدن نفر دوم القاعده در ایران گفت:‌ القاعده دست پرورده کدام کشور است. کسانی که اندکی آشنایی با ایدئولوژی تکفیری دارند می‌دانند این ایده بیشترین خصومت را با شیعیان داشته و دارند ما یک جبهه در مقابل این ایدئولوژی تکفیری بودیم. بنابراین این سناریوها و اتهامات چیزی نیست که به جمهوری اسلامی بچسبد و همه می‌دانند چه کسانی به آنان پول دادند و ایالات متحده پرورش دهنده نیروهای داعش است.

وی یادآورشد: نیویورک تایمز که مطالب ساختگی را به دیگر رسانه‌ها می‌دهد بگوید کجا او را کشتند. افغانستان اعلام کرد یک ماه قبل المصری کشته شده است و بهتر است کسانی که سناریوهای هالیوودی می‌نویسند اول بگویند کجا بوده و بعد بگویند در خیابان‌های تهران کشته شده است.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره مرزهای کشور تاکید کرد: مرزهای ما نه دست خواهد خورد نه اجازه این کار را می‌دهیم. درباره کریدور هم بنا دارند یک جاده ترانزیتی ساده باشد و اینکه کجا این جاده جانمایی خواهد شد چیزی نیست بدون حضور ایران در این باره حرف زد و نمایندگان ما به جدیت این موضوع را پیگیری خواهند کرد.

وی ادامه داد: وزارت خارجه هماهنگ کننده نهادهای حاکمیتی و نهایتا مجری نهادهای حاکمیتی است و وظیفه وزارت امور خارجه اجرای این تصمیمات است. اینها موضوعی نیست که خارج از حاکمیت درباره‌ آن تصمیم گرفته شود. برای این گفتم تا دغدغه شما و بقیه به طور کامل برطرف شود و در فضای مجازی داستان‌های خیالی در این باره نوشته نشود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره احداث سد در افغانستان و پیامدهای آن یادآورشد: همین امروز معاون وزیر خارجه افغانستان در ایران حضور دارد و موضوعات به طور جدی بحث و تبادل نظر می شود. موضوع آب موضوع ساده ای نیست ساده‌ای نیست و در چارچوب قراردادها موضوع را پیگیری می کنیم. اینکه وزارت امور خارجه کاری نکرده باید بگویم سفارتخانه‌های ما شبانه روز مشغول کار هستند.

این دیپلمات عالیربته همچنین در پاسخ به سوالی درباره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام گفت: هنوز دولت مستقری در ایالات متحده روی کار نیامده و براساس حدس و گمان نمی‌توانیم اعلام نظر کنیم. ما یک دولت مستقر هستیم و بعد از روی کار آمدن دولت مستقر می‌توانیم اعلام نظر کنیم.

خطیب زاده افزود: سیاست فشار و تحریم حداکثری و به تعبیر وزیر بی شرم آمریکا گرسنه نگه داشتن ملت ایران که خوشبختانه به لطف خدا این اتفاق نیفتاده، یک سیاست شکست خورده است. اگر طرف‌های برجامی اتحادیه اروپا به تعهداتشان برگردند و ایالات متحده به مسیر درست برگردد، ایران متناسب با آن جواب درست خواهد داد.

وی تصریح کرد: موضع ما اجرای بی کم و کاست برجام، نه یک کلمه اضافه و نه یک کلمه کمتراست و این کشورها باید به تعهدات خود پایبند باشند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره سفیر وزیر دفاع عراق به ایران گفت: وزیر دفاع عراق به دعوت امیر به ایران سفر کرده‌اند و تمرکز بر همکاری‌های مرتبط با امور دفاعی، امنیت مرزها و تروریسم خواهد بود.

خطیب زاده ابراز امیدواری کرد با همت طرف عراقی مسیر همکاری‌ها به سرعت اجرایی شود.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه گفت: به امنیت و آرامش و شکوفایی عراق و کمک به مردم عراق برای زیست بهتر متعهد هستیم و درعین حال توقع داریم طرف مقابل بدون فوت وقت به تعهدات خود عمل کند.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=2168

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.