2

آسیب های اجتماعی پسا کرونا وحشتناک است!

  • ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۶
آسیب های اجتماعی پسا کرونا وحشتناک است!
دکتر سعید عبدالملکی روان‌شناس و عضو هیئت‌ علمی دانشگاه معتقد است خسارت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بی‌شماری که کرونا ایجاد کرده است فعلاً غیرقابل برآورد دقیق است.

خبردون-سعید عبدالملکی؛ روان‌ شناس و عضو هیئت‌ علمی دانشگاه – آسیب‌های اجتماعی در ایران به دلیل شیوع فزاینده آن همواره نگران‌کننده بوده است. علیرغم آنکه در اسناد بالادستی مثل برنامه ششم توسعه و سند چشم‌انداز در افق ۱۴۰۴ تأکید فراوانی بر پیشگیری و مقابله با آسیب‌های اجتماعی شده است و از طرفی حدود ۲۰ تا ۲۵ وزارتخانه، سازمان و نهاد دراین‌باره سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری می‌کنند اما آمارها نگران‌کننده است. اعتیاد، خودکشی، فقر، بیکاری، طلاق، بی‌تفاوتی اجتماعی، اختلالات روانی، و آسیب‌های فضای مجازی رو به گسترش است.

شیوع ویروس کرونا مسائل اجتماعی را وارد فاز جدیدی کرده است به‌گونه‌ای که مناسبات و رفتارهای اجتماعی تبدیل به آسیب‌های اجتماعی شده‌اند. خسارت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بی‌شماری که کرونا ایجاد کرده است فعلاً غیرقابل برآورد دقیق است.

اکنون به دلیل تعطیلی مراکز علمی و دانشگاهی متأسفانه دچار نوعی خلا پژوهشی دراین‌باره هستیم و واقعاً معلوم نیست میزان آسیب‌ها نسبت به قبل از کرونا چه مقدار افزایش پیداکرده است. به همین دلیل آسیب‌های اجتماعی به‌سان کوه یخ تا نُه‌دهم آن زیرآب و خارج از دید است و این می‌تواند خطای محاسباتی برای نهادهای سیاست‌گذار و تصمیم گیر ایجاد کند و در سال‌های آتی با سونامی آسیب‌ها غافل‌گیر شویم.

ازاین‌رو؛ بیکاری، فقر و فلاکت، بحران خانواده، افزایش اختلالات روانی همچون اضطراب و افسردگی همچنین؛ بحران هویت و بلوغ جنسی زودرس ناشی از تأثیرات فضای مجازی به‌ویژه اینستاگرام که ذهن و روان نوجوانان و جوانان را به تسخیر خود درآورده است به‌زودی تبدیل به ابر چالش جامعه ایران می‌شوند.

گرچه آسیب‌های اجتماعی امری جهانی است و تمام جوامع بشری به‌نوعی فقر، بیکاری، خودکشی و امثال آن را تجربه می‌کنند اما تفاوت در سیاست‌گذاری‌ها و اجرای آن است. در کشور ما متأسفانه با ازدحام سیاست‌گذار و تصمیم گیر مواجهیم همین امر موجب موازی کاری و پخش مسئولیت شده است و در نهایت معلوم نیست چه کسی باید پاسخگو باشد و این موضوع جامعه ایران را به جامعه‌ای ناایمن از نظر اجتماعی و روان‌شناختی تبدیل کرده است که تبعات زیان‌بار آن تا سال‌ها فرسایش ایجاد می‌کند. بنابراین؛ ضروری است آسیب‌های اجتماعی را با نگاهی جدید و ملاحظه تکانه‌های آسیب‌زای کرونا بررسی و ارزیابی نمود و راهکارها و فرمول‌های مقتضی برای آن ارائه کرد.

لینک کوتاه : https://khabardun.com/?p=2838

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبردون در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.